Rugby. România a BĂTUT Rusia, cu 25-15 (10-8)

Naţionala României a învins reprezentativa Rusiei cu scorul de 25-15 (10-8), sâmbătă, în etapa a 3-a din Rugby Europe International Championship (REIC) 2018, într-o partidă disputată pe Cluj Arena, însă ''Stejarii'' nu au obţinut şi punctul bonus ofensiv, aşa cum îşi fixaseră ca obiectiv.

Meciul a fost unul în care tricolorii au dominat în mare parte dar nu au convins, fiind din nou tributari unor greşeli personale sau colective, angajându-se într-un joc fizic în locul unuia tehnic, preferabil în faţa unui adversar solid aşa cum a fost selecţionata Rusiei, transmite Agerpres

După ce în minutul 4 Ionuţ Dumitru a fost foarte aproape de a deschide scorul printr-un eseu, fiind deposedat de minge la mai puţin de un metru de linia de ţintă, ''Stejarii'' au obţinut în minutul 10 un eseu de penalizare în urma unor erori în serie ale adversarilor.

Deşi au continuat să preseze şi au avut câteva faze cursive de atac, jucătorii lui Lynn Howells au pierdut posesia balonului în 22-ul advers, la o astfel de fază ruşii recuperând mingea şi izbutind o încercare, după un mol de margine, în minutul 28, prin Serghei Sekisov, netransformată.

''Urşii au preluat apoi avantajul pe tabela de marcaj printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Iuri Kuşnarev, însă Valentin Calafeteanu a adus alte trei puncte în dreptul ''Stejarilor'' cu două minute înainte de finalul primei reprize, scorul pauzei fiind 10-8 pentru România.

În mitanul secund, Stephen Shennan a izbutit al doilea eseu pentru tricolori, în minutul 50, netransformat de Calafeteanu, dar în pofida cursului jocului, Ramil Gaisin a adus egalarea, printr-o încercare transformată tot de el, în minutul 68, scorul eseurilor devenind 2-2.

Tricolorii au forţat pe finalul meciului pentru obţinerea punctului bonus ofensiv, însă eseurile lui Paula Kinikinilau, din minutul 75, şi cel al lui Eugen Căpăţână, în timpul adiţional, netransformate de Florin Vlaicu, nu au reuşit să conducă la atingerea obiectivului propus, fiind necesară o diferenţă de minim trei eseuri.

România va întâlni săptămâna viitoare, la Buzău, naţionala Belgiei.

Echipele au fost:  România: 1. Mihăiţă Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timişoara Saracens), 3. Alexandru Ţăruş (Sale Sharks), 4. Johan Van Heerden (CSM Bucureşti), 5. Valentin Popârlan (Timişoara Saracens), 6. Vlad Nistor (Albi), 7. Andrei Gorcioaia (Massy), 8. Stelian Burcea (CSM Bucureşti) (căpitan), 9. Valentin Calafeteanu (CSM Bucureşti), 10. Jack Umaga (Timişoara Saracens), 11. Ionuţ Dumitru (Steaua Bucureşti), 12. Sione Fakaosilea (Ştiinţa Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM Bucureşti), 14. Tangimana Fonovai (Timişoara Saracens) 15. Cătălin Fercu (Timişoara Saracens).  Rezerve: 16. Eugen Căpăţână (Timişoara Saracens), 17. Ionel Badiu (Timişoara Saracens), 18. Constantin Pristăviţă (Ştiinţa Baia Mare), 19. Marius Antonescu (Colomiers), 20. Kuselo Moyake (Steaua Bucureşti), 21. Florin Surugiu (Steaua Bucureşti), 22. Florin Vlaicu (Steaua Bucureşti), 23. Stephen Shennan (Timişoara Saracens).

Rusia: 1.Serghei Sekisov (VVA Moscova), 2.Valeri Ţnobilidze (Krasnîi Iar), 3.Innokenti Zîkov (Enisei-STM), 4.Evgheni Elgin (Enisei-STM), 5.Andrei Garbuzov (Krasnîi Iar), 6.Victor Gresev (Krasnîi Iar), 7.Taghir Gagiev (Kuban), 8.Dimitri Krotov (Enisei-STM), 9.Vasili Dorofeev (Krasnîi Iar), 10.Iuri Kuşnarev (Enisei-STM), 11.Evgheni Nepeivoda (Kuban), 12.Dimitri Gherasimov (Enisei-STM), 13.Serghei Trişin (VVA-Moscova), 14.Mihail Babaev (VVA-Moscova), 15.Ramil Gaisin (Ensiei-STM).  Rezerve: 16.Nazir Gasanov (Kuban), 17.Andrei Polivalov (Enisei-STM), 18.Magomed Davudov (Kuban), 19.Bogdan Fedotko (Krasnîi Iar), 20.Anton Rudoi (Enisei-STM), 21.Aleksei Şcerban (Enisei-STM), 22.Aleksei Mihalţov (Enisei-STM), 23.Aleksandr Budîcenko (Enisei-STM).