CFR, eliminată fără înfrângere la Sevilla!

Meciul de fotbal dintre echipele Sevilla - CFR Cluj a început la ora 22:oo, ora României și contează pentru 16-le Europa League.

Tensiune mare pe teren dar și în tribune unde au venit mii de suporteri ai celor două echipe.

Meciul a început furtunos și încă din minutul 3 a avut loc o fază controversată în careul Sevillei! Omrani a primit o minge în careu, a preluat și a căzut după un duel cu Diego Carlos. Arbitrul a considerat că atacantul clujenilor a căzut ușor și nu a dat penalty.

În minutul 8, ocazie mare pentru Sevilla! După un corner, mingea a ajuns la Reguilon, care a șutat din prima. Mingea se duce puțin peste poartă.

După o ocazie uriașă pentru Sevilla, în minutul 12, Camora trage puternic de la 30 de metri! Portarul spaniolilor reține fără emoții.

Încă o ocazir mare de gol a avut loc în minutul 26, când Șutul lui Ocampos, deviat de Fernando, a trecut puțin pe lângă poartă.

Andrei Burcă acuză o accidentare la șold, în minutul 28, după o ciocnire cu Diego Carlos. A intrat Kevin Boli.

Cea mai mare ocazie pentru CFR Cluj în prima repriză a meciului a fost în minutul 45. Șutul lui Deac, din lovitură liberă e respins de zid, dar mingea a ajuns la Bordeianu. Acesta i-a pasat lui Djokovic, care șutează. Mingea e respinsă cu greu de portar în corner.

A doua repriză a început în forță pentru ambele echipe.

În minutul 50 Suso trage la poartă dar mingea trece ușor pe lângă bară.

O nouă schimbare în minutul 57 la Sevilla! Joan Jordan este înlocuit cu Banega

După numai trei minute Păun șutează de la 25 de metri. Portarul Bono scapă mingea în față, dar Traore nu urmărește mingea, iar fundașii spanioli degajează.

În minutul 70 dublă ocazie pentru Sevilla! Șului Diego Carlos e respins din fața porții de Camora. Mingea a ajuns la Kounde, care a șutat pe lângă poartă.

În minutul 75 schimbare la Sevilla: En-Nesyri, cel care a marcat în tur, a intrat în locul lui Jesus Navas

Schimbare ofensivă la CFR Cluj: Djokovic este schimbat cu Luis Rondon în minutul 78.

Minutul 87 a fost unul de infarct pentu echipa clujenilor. Adran Păun trage de la 20 de metri. Bono scapă mingea și intră în poartă, însă golul nu este validat de arbitru.

Cu un minut înainte de cele 90 de minute regulamentare de joc, Dan Petrescu primește cartonaș galben pentru proteste.

Au urmat încă 6 minute de prelungiri în care sportivii români mai sperau la Victorie.

Meciul s-a terminat cu scorul de 0-0 cea ce înseamnă că echipa CFR se oprește aici, Sevilla mergând mai departe datorită golului marcat în deplasare din primul tur

Sevilla: Bounou - Jesus Navas, Diego Carlos, Kounde, Reguilon - Joan Jordan, Gudelj, Fernando - Suso, L.De Jong, Ocampos Rezeve: Pastor, Sergi Gomez, Rony Lopes, Nolito, Banega, Escudero, En-Nesyri Antrenor: Julen Lopetegui

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vincius, Burcă, Camora - Djokovic, Bordeianu, Păun, - Deac, Traore, Omrani Rezerve: Sandomierski, Luis Aurelio, Boli, Golofca, Hoba, Cestor, Rondon Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Ramon, Sanchez Pizjuan (Sevilla, 42.714 locuri) Arbitru: Andria Treimanis // Asistenți: Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonikova (toți din Letonia), potrivit gsp.ro