România va avea un prim meci greu la Euro 2024! Ucraina, în mare formă

România va avea un prim meci greu la Euro 2024! Ucraina, în mare formă România se califică după o pauză de opt ani. Sursa Foto: Facebook

În amicalul susținut cu echipa Germaniei, meci care a reprezentat cel mai important test înaintea duelului cu România, echipa din Ucraina a arătat că este în mare formă, scrie ProSport. Scorul a rămas 0-0, după cele 90 de minute regulamentare de joc.

Ucraina a făcut egal cu una dintre candidatele la titlu

Echipa Ucrainei a reușit să reziste unui adversar extrem de valoros în cele 90 de minute de joc, adversar care ar putea aspira chiar la titlul de campioană europeană la Euro 2024. Comparând în oglindă, remarcăm faptul că, România, a ales meciuri test înaintea Euro 2024 cu echipe mult mai slab cotate - Bulgaria și Liechtenstein - față de adversara Ucrainei, Germania. Ucraina și-a planificat trei meciuri test înaintea turneului final din această vară. După „examenul” german de la Nurnberg, Ucraina va mai întâlni Polonia, iar mai apoi Moldova, meciuri de urmărit de antrenorii și jucătorii români, deoarece ar putea arăta o față a Ucrainei, mult mai ofensivă.

Jucând pe un stadion arhiplin, Ucraina a cedat cu greu posesia în fața Germaniei, încercând însă, să nu primească gol; o înfrângere ar fi putut afecta moralul jucătorilor ucrainieni înaintea meciului cu România. Iar obiectivul de a nu primi gol a fost atins având în vedere că meciul de la Nurnberg s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Ucraina euro 2024

Sursa foto: Arhiva EvZ

Cu ocazia acestui meci au putut fi evaluate și atuurile Ucrainei, echipă care a ajuns la acest turneu final după meciurile de baraj.

Apărarea ucraineană ar putea prezenta slăbiciuni

O armă extrem de periculoasă utilizată de echipa țării vecine este contraatacul, unde ucrainienii se bazează mult pe Mudryk, vedeta de la Chelsea.

În meciul cu Germania, Ucraina a pus pe teren trei fundași centrali, această tactică asigurându-le apărarea impenetrabilă a porții, chiar și în fața atacanților germani.

Vedetele Ucrainei, Dovbyk și Yarmolenko, care mai mult ca sigur vor fi titulari împotriva României au intrat abia spre finalul celor 90 de minute, prezența celor doi făcând din echipa vecină o formație mult mai ofensivă.

Punctul slab al adversarei Romiei pare a fi Ilya Zabarnyi, care, atunci când se află sub presiune, poate ceda. Legitimat la Bournemouth, în Anglia, fundașul de 21 de ani a părut ezitant în fața șarjelor Germaniei.

Un alt atuu al Ucrainei pare a fi portarul Anatoliy Trubin, legitimat la Benfica și care pare să fie într-o formă excelentă înaintea turneului final. Portarul Ucrainei a intervenit de fiecare dată când apărarea echipei sale a fost depășită, inclusiv spre finalul partidei de luni seara.

Lotul lărgit al naționalei Ucrainei pentru Euro 2024

• Portari: Heorhiy Bushchan (Dinamo Kiev), Anatoliy Trubin (Benfica), Andriy Lunin (Real Madrid)
  • Fundași: Mykola Matviyenko (Șahtior Donețk), Oleksandr Karavayev (Dinamo Kiev), Vitaliy Mykolenko (Everton), Illya Zabarnyi (Bournemouth), Oleksandr Tymchyk (Dinamo Kiev), Yukhym Konoplya (Șahtior Donețk), Bohdan Mykhaylichenko (Polissya Jitomir), Denys Popov (Dinamo Kiev), Valeriy Bondar (Șahtior Donețk), Maksym Talovyerov (LASK)
  • Mijlocași: Serhiy Sydorchuk (Westerlo), Oleksandr Zinchenko (Arsenal), Ruslan Malinovskyi (Genoa), Viktor Tsyhankov (Girona), Oleksandr Zubkov (Șahtior Donețk), Mykola Shaparenko (Dinamo Kiev), Mykhailo Mudryk (Chelsea), Heorhiy Sudakov (Șahtior Donețk), Oleksandr Pikhalyonok (Dnipro-1), Oleksiy Hutsulyak (Dnipro-1), Volodymyr Brazhko (Dinamo Kiev)
  • Atacanți: Roman Yaremchuk (Valencia), Artem Dovbyk (Girona), Danylo Sikan (Șahtior Donețk), Vladyslav Vanat (Dinamo Kiev)