România - Columbia, la Madrid. Sud-americanii ne-au învins cu 3-2

România - Columbia Sursa foto: Facebook

Update. Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36 Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat balonul şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă, dar s-a încheiat 3-2 pentru sud-americani, după o partidă în care România a fost periculoasă doar în ultimele cincisprezecee minute.

România întâlnește echipa națională de fotbal a Columbiei, într-un meci amical programat de la ora 21.30. Partida se joacă la Madrid, pe Civitas Metropolitano, stadionul Atletico Madrid. Echipa sud-americană a deschis scorul încă din minutul 6. Jhon Córdoba deschide scorul cu o lovitură de cap de pe 6 metri. Andrei Burcă, omul care îl avea în marcaj, nu a avut reacție.

Echipa națională pregătită de Edi Iordănescu întâlnește una dintre cele mai în formă naționale ale momentului, Columbia. Românii vin după un meci egal, 1-1, cu naționala Irlandei de Nord, la finalul săptămânii trecute.

România, neînvinsă cu Columbia

Meciul dintre Națională și Columbia joacă marți, 26 martie, de la ora 21:30, pe Civitas Metropolitano, stadionul celor de la Atletico Madrid. Cele două formații s-au întâlnit în trei rânduri până acum. România a obținut două victorii (3-1 la Campionatul Mondial din 1994 și 1-0 la Campionatul Mondial din 1998) și o remiză (amical, 2006). Cea mai mare victorie repurtată este, de departe, cea obținută în Statele Unite, din 1994.

Naționala condusă de Edi Iordănescu a venit la Madrid după un egal cu echipa Irlandei de Nord. Meciul s-a jucat pe Arena Națională, la finalul săptămânii trecute, iar jucătorii echipei noastre nu au convins c-ar fi pregătiți pentru Euro 2024.

Echipele de start în meciul de marți seara

Echipa de start România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Moruțan, Alibec, Mihăilă.

Rezerve: Niță, Aioani - Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, Hagi, Drăguș, Mân, Racovițan, Sorescu, Olaru, Coman, Șut, Tănase.

Selecționer Edi Iordănescu

Echipa de start Columbia: Vargas - Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica - Lerma, Rios - J. Arias, James Rodriguez, Diaz - Cordoba

Rezerve: S. Arias, Asprilla, Borre, Cabal, Carrascal, Cassierra, Castano, Fuentes, Gomez, Montero, Mosquera, Ospina, Portilla, Purta, Quintero.

Selecționer: Nestor Lorenzo

Sursa Foto: Arhiva EVZ

România se pregătește pentru Euro 2024

Elevii lui Edi Iordănescu s-au calificat la Euro 2024 după o campanie foarte bună. România a încheiat grupa pe primul loc, fără înfrângere. De altfel, naționala de fotbal nu a mai pierdut un meci din noiembrie 2022, 1-2 cu Slovenia (amical).

După partida cu Irlanda de Nord s-au iscat numeroase discuții din cauza titularizării lui Cristi Manea pe postul de fundaș stânga. Jucătorul CFR-ului evoluează, de regulă, în flancul drept al defensivei. Edi Iordănescu a explicat că este o soluție la care a recurs pentru că nu a avut altele.

„Cu riscul de a supăra multă lume, nu avem așa multe garnituri precum Franța, Anglia, Spania, Italia, Germania. Nu avem foarte multe soluții în momentul de față. Suntem limitați din punct de vedere valoric”, a spus selecționerul naționalei România.