România A CÂȘTIGAT două medalii la Campionatul European de Gimnastică de la Glasgow

Denisa Golgotă. foto:facebook
Autor: | | 0 Comentarii | 1607 Vizualizari

Denisa Golgotă a obținut, duminică, medalia de bronz la sărituri, în cadrul Campionatului European de Gimnastiză desfășurat la Glasgow.

UPDATE. Denisa Golgotă a mai câștigat o medalie, de argint, la sol, după ce a fost notată cu 13.600. Câștigătoarea, franțuzoaica Melanie de Jesus, a terminat cu un total de 13.766.

Denisa Golgotă a adus, duminică, prima medalie pentru România, la Campionatul European de Gimnastică găzduit de Glasgow. Sportiva „tricoloră” a urcat pe ultima treaptă a podiumului, la finalul concursului de sărituri, după ce a fost notată cu 14.500 și 13.833 , obținând o medie de 14.166. Concursul a fost câștigat de unguroaica Boglarka Devai (14.349), iar pe locul al 2-lea s-a clasat rusoaica Angelina Melnikova (14.233).