Reuniune de urgență la Președinție. Criza energetică provocată de Rusia, discutată de Maia Sandu cu ambasadorii țărilor europene

Reuniune de urgență la Președinție. Criza energetică provocată de Rusia, discutată de Maia Sandu cu ambasadorii țărilor europenePreședinție. Sursa foto: protv.md

Republica Moldova. Criza energetică provocată de Rusia, reforma justiției și corupția politică au fost subiectele discutate joi în timpul unei reuniuni organizată ad-hoc la inițiativa președintei Maia Sandu. Șefa statului a adunat la Președinție ambasadorii statelor europene și ai țărilor membre ale formatului G7, inclusiv SUA și Japonia, acreditați în Republica Moldova.

Inițial, în presă s-a vehiculat că la reuniune ar urma să se discute despre lichidarea Procuraturii Anticorupţie sau fuzionarea acesteia cu Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii şi Crimei Organizate. Informația nu a fost confirmată de reprezentanții Președinției.

Criza energetică provocată de Rusia, o provocare pentru țară

Potrivit unui comunicat de presă publicat de instituția prezidențială, în cadrul întrevederii, președinta Maia Sandu a evedențiat  principalele provocări cu care se confruntă Republica Moldova. Șefa statului a remarcat și impactul crizei energetice provocate de Rusia, „care afectează direct nivelul de trai al cetățenilor și urmărește să influențeze procesele electorale”.

Reuniune la Președinție

Reuniune la Președinție. Sursa foto: presedinte.md

În acest context, Maia Sandu a subliniat că Republica Moldova își concentrează eforturile pe asigurarea securității energetice și reducerea vulnerabilității economice a cetățenilor. Șefa statului a mulțumit partenerilor internaționali pentru sprijinul acordat. Aceasta a specificat că acest ajutor este esențial pentru stabilitatea Republicii Moldova, dar și pentru securitatea întregii regiuni.

Reforma justiției, pe agenda discuțiilor

Președinta a abordat și tema reformei justiției. Oficialul a subliniat că aceasta este nu doar o condiție pentru aderarea la Uniunea Europeană, ci și o așteptare clară a cetățenilor, care își doresc o justiție corectă, independentă și eficientă.

„Reformele din domeniul justiției, în special evaluarea externă a judecătorilor, încep să aducă rezultate. Aceasta trebuie să continue într-un ritm accelerat”, a punctat șefa statului.

judecător

Justiție. Sursa foto: Arhiva EVZ

Un alt subiect al discuțiilor a fost consolidarea eforturilor împotriva corupției politice. Maia Sandu a subliniat necesitatea de a întări arhitectura instituțională a organelor responsabile de combaterea corupției. La fel, a fost remarcată necesitatea de a îmbunătăți cadrul legal pentru aplicarea unor sancțiuni mai dure împotriva celor implicați în corupția politică și electorală. Potrivit oficialului, aceste măsuri sunt esențiale pentru asigurarea integrității alegerilor parlamentare.

Conform instituției prezidențiale, dialogul a reafirmat angajamentul Republicii Moldova de a continua reformele necesare. Acest lucru pentru a face față provocărilor actuale și a construi un viitor mai sigur și mai prosper pentru cetățeni.

După întrevedere, oficialii care au participat la reuniune au subliniat că discuția a fost una de lucru. „Am discutat situația din domeniul energetic, probleme care necesită a fi consultate, inclusiv cele din domeniul justiției. Reforma justiției este un proces ce necesită a fi continuat”, a afirmat Ambasadorul UE la Chișinău, Jānis Mažeiks.

„O discuție de lucru privind subiectele curente, inclusiv domeniul energetic”, a spus Ambasadorul României la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu.

Ambasadorii au remarcat că la reuniune nu s-a discutat despre alegerile parlamentare, iar mai multe detalii despre întrevedere vor fi oferite de Președinție.