Republica Moldova, 2-0 cu Malta, în Liga Națiunilor

Republica Moldova, 2-0 cu Malta, în Liga Națiunilor Naționala de fotbal Moldova / sursa foto: https://www.fmf.md

Naționala de fotbal din Republica Moldova a început cu dreptul meciurile din ediția a patra a Ligii Națiunilor.

Victorie pentru Republica Moldova, cu Malta

Moldova au învins, sâmbătă seara, mult mai clar decât o arată scorul de 2-0, selecționata din Malta.

În meciul din Liga D, Grupa 2, Republica Moldova a înscris prin Caimacov și Nicolaescu, ambele goluri fiind date în prima repriză.

Mihail Caimacov a deschis scorul în minutul 32, din acțiune, iar în prelungirile primei reprize (45+4) Ion Nicolaescu a închis tabela la 2-0 după ce a marcat din penalty.

Meciul s-a jucat pe Stadionul Zimbru din Chișinău.

Caseta tehnică

Arbitru: Mykola Balakin (Ucraina)

Asistenți: Oleksandr Berkut (Ucraina), Dmytro Zaporozhenko (Ucraina)

Al 4-lea oficial: Vitaliy Romanov (Ucraina)

Cartonașe galbene:

Nichita MOȚPAN (66), Vitalie DAMAȘCAN (72) / Matthew GUILLAUMIER (45), Henry BONELLO (45+3), Zach MUSCAT (53)

MOLDOVA:

1.Dumitru CELEADNIC, 2.Oleg REABCIUK, 6.Denis MARANDICI, 7.Artur IONIȚĂ (16.Victor STÎNĂ, 70), 8.Nichita MOȚPAN (19.Victor BOGACIUC, 70), 9.Ion NICOLAESCU (10.Vitalie DAMAȘCAN, 70), 11.Mihail CAIMACOV (13.Maxim COJOCARU, 86), 14.Artur CRĂCIUN, 15.Victor MUDRAC, 20.Sergiu PLĂTICĂ, 22.Vadim RAȚĂ (c)

Rezerve: 11.Nicolai CEBOTARI, 23.Andrei COJUHAR, 3.Dan PUȘCAȘ, 4.Andrei MOTOC, 5.Mihai PLĂTICĂ, 17.Dmitri MANDRÎCENCO, 18.Serafim COJOCARI, 21.Ioan-Călin REVENCO

Antrenor: Serghei CLEȘCENCO

MALTA:

1.Henry BONELLO, 2.Jean BORG, 3.Ryan CAMENZULLI, 5.Kurt SHAW, 6.Matthew GUILLAUMIER (c) (17.Nicolai MUSCAT, 85), 7.Joseph MBONG, 8.Stephen PISANI (10.Teddi TEUMA, 70), 9.Kemar REID (11.Luke MONTEBELLO, 46), 20.Yannick YANKAM (15.Carlo ZAMMIT LONARDELLI, 46), 21.Paul MBONG (14.Kyrian NWOKO, 70), 22.Zach MUSCAT

Rezerve: 12.Matthew GRECH, 16.Rashed AL-TUMI, 4.Mattias ELLUL, 13.Luke TABONE, 18.Jan BUSUTTIL, 19.Myles BEERMAN, 23.Matias GARCIA

Antrenor: Michele MARCOLINI

Meciul cu Malta a fost al 286-lea pentru Naționala Moldovei.

Reprezentativa a înregistrat până acum 57 victorii, 67 egalități și 162 înfrângeri. Golaveraj: 232-480.

Republica Moldova va juca următorul meci pe 10 septembrie, tot la Chișinău, cu San Marino.