Recordul lui Pele a căzut. Fotbalistul care a reușit imposibilul

Recordul lui Pele a căzut. Fotbalistul care a reușit imposibilul Pele. Sursa: Arhiva EVZ

Un alt jucător remarcabil a reușit să doboare recordul pentru cel mai bun marcator din istoria naționalei, deținut până acum de Pele.

Atacantul brazilian Neymar, de 31 de ani, a depășit recordul legendarului Pele și a devenit cel mai prolific marcator din istoria naționalei. El a reușit să înscrie de două ori în meciul împotriva Boliviei (5-1), desfășurat vineri, la Belem, în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale din 2026.

Neymar a reușit să doboare recordul lui Pele

Neymar a avut un penalti ratat în minutul 17, dar ulterior a reușit să înscrie în minutele 61 și 90+3. A ajuns astfel la un total de 79 de goluri marcate în 125 de apariții pentru echipa națională a Braziliei.

„Sunt foarte fericit, nu am cuvinte. Nu mi-am imaginat niciodată că voi atinge acest record. Vreau să spun că faptul că l-am realizat nu înseamnă că sunt mai bun decât (Pele) sau decât orice alt jucător din echipa naţională”, a declarat brazilianul presei după meci.

Pelé, care a încetat din viață la data de 29 decembrie 2022, la vârsta de 82 de ani, a înregistrat un total de 95 de goluri în 113 partide internaționale.

Este important de menționat că această cifră include golurile înscrise de Pelé în meciurile amicale echipei naționale a Braziliei. Dar și cu cluburi sau echipe oficiale din statele braziliene, o statistică pe care Federația Braziliană de Fotbal (CBF) o acceptă.

Media lui Edson Arantes do Nascimento, cunoscut sub numele de Pelé, care este singurul fotbalist care a câștigat de trei ori Cupa Mondială (1958, 1962, 1970), rămâne impresionantă. Cu o medie de 0,84 goluri pe meci (77 de goluri în 92 de apariții).

Aceasta depășește cu mult media noului jucător de la Al-Hilal, care este de 0,63 goluri pe meci.

Neymar nu este dorit de Barcelona. Cu ce l-a supărat pe Xavi Hernandez

Neymar. Sursa foto. Twitter

Neymar joacă acum la clubul Al Hilal din Arabia Saudită

Fostul atacant al echipei Barcelona s-a mutat recent de la Paris Saint-Germain la clubul Al Hilal din Arabia Saudită.

Victoria a reprezentat un început perfect pentru noul antrenor principal, Fernando Diniz. El l-a înlocuit pe fostul selecționer Tite după eliminarea Braziliei în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din anul precedent.

Diniz și-a exprimat aprecierea pentru contribuția lui Neymar la echipă și a analizat atent rolul acestuia.

Mulți nu știau ce va veni să facă, iar el a venit să facă ceea ce a făcut: să se distreze, să marcheze două goluri și să doboare recordul. Este un idol foarte mare, oamenii trebuie să îl recunoască și să îl accepte”, a spus el.