Real Madrid, campioana Spaniei! Titlul s-a tranșat cu patru etape înainte de final

Real Madrid Sursa foto: X

Real Madrid a devenit campioana Spaniei, câștigând titlul cu numărul 36 în La Liga. Pentru antrenorul Carlo Ancelotti acesta este titlul al 12-lea obținut cu gruparea blanco.

Girona a câștigat fără drept de apel cu FC Barcelona, impunându-se cu 4-2, rezultat care a adus titlul de campioană în Madrid. Cu patru etape înainte de final, Real conduce în La Liaga având 13 puncte avans în fața adversarilor catalani.

Real Madrid a ajuns la titlul cu numărul 36

Echipa spaniolă a câștigat un nou titlu după ce Barcelona s-a împiedicat în fața celor de la Girona care au câștigat meciul direct cu 4-2. În urma acestui rezultat Barcelona a pierdut locul al doilea care a fost preluat de câștigătorii din meciul direct. Real Madrid s-a detașat în campionat, fiind imposibil să mai piardă campionatul.

Pentru antrenorul italian Carlo Ancelotti este cel de-al 12-lea trofeu pe care l-a câștigat în capitala Spaniei. El se află la al doilea mandat la conducerea tehnică a lui Real și a declarat că nu este dispus să plece decât dacă va fi concediat. Ancelotti a primit o ofertă de la naționala Braziliei dar, prin acest răspuns a dat impresia că nu este interesat.

Ajuns la Real în 2021, pentru al doilea mandat, Ancelotti a câștigat titlul în primul sezon. Tehnicianul are 12 trofee, cu titlul cucerit în acest campionat. A devenit campion al Spaniei în 2021/2022 și 2023/2024, a câștigat Cupa Spaniei în 2013/2014 și 2022/2023, iar Supecupa Spaniei în 2021/2022 și 2022/2023.

De asemenea, Carlo Ancelotti și-a adjudecat Liga Campionilor în 2013/2014 și 2021/20222, plus Supecupa Europei și CM al cluburilor în 2014 și 2022.

Victorie uriașă pentru Girona

Meciul dintre Girona și Barcelona a fost dintre cele care provoacă probleme cardiace suporterilor. Un meci la finalul căruia Real Madrid a devenit campioană. Oaspeții deschizând scorul prin Christensen în minutul 3. După doar câteva zeci de secunde, Dovbyk să aducă egalarea. Apoi, Barcelona a intrat în avantaj la pauză, datorită golului marcat de Lewandowski. Acesta a transformat un penalty în minutul 45+1.

Spectacolul avea să continue și după reluarea partidei. Portu și Gutierrez au marcat în minutele 65 și 67 pentru Girona. Scorul final a fost stabilit de același Portu, cu un sfert de oră înain de ultimul fluier al arbitrului.

Girona a urcat pe locul al doilea după această victorie, aducând, totodată, titlul de campioană în vitrina lui Real Madrid.

Anul trecut, Real Madrid a pierdut titul în fața rivalilor de la FC Barcelona. Acum, însă, cu  patru etape înainte de final, madrilenii au un avans de 13 puncte față de Girona.

Real Madrid poate câștiga și Liga Campionilor

Pentru echipa antrenată de Carlo Ancelotti sezonul competițional defotbal nu s-a încheiat. Real Madrid luptă Liga Campionilor și poate obține trofeul. Madrilenii au reușit un egal, în prima manșă a semifinalelor, la Munchen, cu Bayern, 2-2. Acum Real este favorită pentru calificarea în finală, în returul care se va juca pe 8 mai.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Borussia Dortrmund și PSG. Echipa germană a câștigat acasă cu 1-0, iar manșa secundă se joacă pe 7 mai. Marea finală are loc pe miticul stadion Wembley, în ziua de 1 iunie.