REACȚIA EXPLOZIVĂ a lui Putin după calificarea Rusiei. Ce le-a spus ȚARUL de la Kremlin fotbaliștilor ÎNAINTE de meci

Vladimir Putin, președintele Rusiei
Autor: | | 1 Comentarii | 4665 Vizualizari

Naționala Rusiei a reușit, ieri, să se califice în sferturile de finală ale turneului final pe care îl găzduiește, după ce s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri) în faţa Spaniei, campioana mondială din 2010.

Imediat după succesul răsunător al gazdei Mondialului, Vladimir Putin, președintele Rusiei, „a declarat că cel mai important în sport este rezultatul. Iar acest rezultat este victoria pentru echipa noastră”, a precizat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului. Potrivit lui Peskov, „imediat după meci, Putin l-a sunat pe selecţionerul rus Stanislav Cercesov și a felicitat întreaga echipă pentru victoria impresionantă, precum şi pe antrenor pentru faptul că strategia pe care a ales-o a adus acest rezultat”.

Cel mai puternic om al statului rus le-a transmis jucătorilor înaintea partidei cu Spania că „nimeni în ţară nu îi va condamna” în cazul unui eșec, deoarece naționala condusă de Stanislav Cercesov a făcut „deja imposibilul”.

Președintele Putin a fost prezent, ieri, în tribunele arenei „Lujniki” din Moscova, la meciul dintre Rusia și Spania.