Rapidul, urzicat de Unirea

Giuleştenii au pierdut în premieră acasă cu Peseiro pe bancă.

Rapid a „deraiat“ aseară în Giuleşti pentru prima dată de când se află sub comanda lui Jose Peseiro, pierzând cu Unirea Urziceni, scor 1-2, un meci extrem de important pentru clasament. În urma acestei victorii, formaţia antrenată de Dan Petrescu, cel care şi-a condus echipa din tribune din cauza unei suspendări, continuă să ocupe primul loc în Liga I, cu 18 puncte cucerite din 21 posibile!

Unirea a deschis scorul după doar 90 de secunde. Bilaşco l-a executat cu sânge rece pe Urko Pardo, spre stupoarea publicului. După primirea golului, „feroviarii“ nu s-au regăsit deloc în teren. Muştruluiţi la cabine de Peseiro, rapidiş tii au asediat poarta ialomiţenilor în debutul reprizei secunde. Cesinha a izbutit să aducă egalarea. Bogdan Mara a dat însă lovitura de graţie în minutul 73.

Tot ieri au jucat şi adversarele din Cupa UEFA ale celor două echipe care s-au înfruntat în Giuleşti. Hamburger SV (care va întâlni Unirea) a trecut acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, iar VfL Wolfsburg („perechea“ rapidiştilor) a remizat în deplasare, 2-2 cu Hertha Berlin.

LIGA I

RAPID - URZICENI. . . . . . . . . . . 1-2 Marcatori: Cesinha (58) / Bilaşco (2), Mara (73)

RAPID: Pardo 4 - Maftei 4, Fernandes 4, M. Constantin 4 (46, Lazăr 5), Perjă 4 - Cesinha 6, N. Grigore 5 (46, Pitbull 6), Spadacio 6, Herea 5, Cesar 6 (76, Vella) - Djalovici 4. Antrenor: Jose Peseiro.

URZICENI: Arlauskis 6 - Bordeanu 6, Mehmedovici 6, Galamaz 6, E. Nicu 5 - I. Apostol 6, T. Bălan 6, R. Pădureţu 6, Mara 7 - Bilaşco 7 (90, Dănălache), Onofraş 6 (81, Todoran). Antrenor: Dan Petrescu.

Stadion: „Giuleşti - Valentin Stănescu“; Spectatori: 10.000; Arbitri: C. Balaj 6 - C. Nica 6, Z. Szekely 6