Sepsi OSK – Rapid, scor 3-2. Giuleștenii rămân fără victorie în play-off

Sepsi OSK – Rapid, scor 3-2. Giuleștenii rămân fără victorie în play-off Rapid rămâne fără victorie în play-off. Sursa Foto: Facebook

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Rapid București, scor 3-2. Meciul a avut loc în cadrul etapei a 9-a din play-off-ul SuperLigii.

Rapid, fără victorie în play-off

Vineri seara, pe teren propriu, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-2 (3-1). Echipa oaspete a reușit să deschidă scorul în minutul 17, prin Claudiu Petrila.

Tot în prima repriză gazdele au reușit să marcheze de trei ori, reușind astfel să stabilească scorul final.

Atacantul croat Gabriel Debeljuh a reuşit o dublă în minutele 21 și 39. Nord-macedoneanul Isnik Alimi a închis scorul chiar înainte de pauză (45+1).

Rapid, play-off

Albion Rrahmani a ratat un penalty

În urma unui henț comis de Denis Renţa, arbitrul a acordat penalty, acesta fiind ratat de Albion Rrahmani. Șutul său modest a fost apărat fără prea multe probleme de portarul Roland Niczuly (54).

În cele din urmă, Rapid a reuşit să mai înscrie o dată, prin sârbul Borisav Burmaz (63). În minutul 94, Sepsi OSK a avut un gol anulat în urma unui fault comis de Florin Ştefan la Răzvan Onea.

Sepsi OSK a bifat a treia sa victorie în play-off.

Rapid rămâne fără victorie în play-off şi va încheia pe ultimul loc

Înaintea partidei, Sepsi și Rapid au avut rezultate diferite în ultima etapă desfășurată. Rapid a pierdut cu 3-2 meciul de pe terenul lui CFR Cluj, în timp ce Sepsi OSK a câștigat cu 4-1 pe terenul Farului.

Alb-vișinii” au reușit să obțină doar un singur punct din cele nouă etape desfășurate până acum din play-off.

În meciul tur al play-off-ului dintre Rapid și Sepsi, disputat în Giulești, covăsnenii s-au impus cu 1-0, în urma golului reușit de Gabriel Debeljuh în prelungiri. În urma acestui rezultat, tehnicianul Cristiano Bergodi (59 de ani) a fost demis de pe banca tehnică a giuleștenilor.

Echipele din teren

Sepsi: Niczuly  - Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - Oroian  (46 Rența), Alimi, Kallaku (79 Fl. Ștefan), K. Varga 7 (79 R. Varga) - Ștefănescu, Debeljuh, C. Matei (66 Aganovic).

Antrenor: Bernd Storck

Rapid: Ungureanu - Onea, Dr. Grigore (43 Săpunaru), P. Iacob, Borza - Kait (83 Papeau), Oaidă - Krasniqi, Burmaz, Petrila (60 Funsho) - Rrahmani (60 Hasani).

Antrenor: Bogdan Lobonț