Pușcas și-a calificat echipa în Serie A! Românul, EROU pentru Benevento după GOLUL marcat | VIDEO

În vârstă de 21 de ani, George Pușcaș a reușit aseară să-și ducă echipa în primul eșalon al Italiei. Românul a marcat singurul gol al partidei Benevento - Carpi (1-0), în returul play-off-ului de promovare, și astfel „Vrăjitoarele” s-au calificat în premieră în Serie A.

Orădeanul George Pușcaș, jucător ce aparține de Inter Milano, traversează o perioadă excelentă la Benevento, reușind, după meciul de aseară, să ajungă la 5 goluri marcate în ultimele șase partide.

În duelul cu Carpi, atacantul român a marcat în minutul 32, acesta fiind și singurul gol al „dublei” cu Carpi, din play-off-ul pentru promovare. Pușcaș a fost schimbat în minutul 72, de Karamoko Cisse, dar românul a devenit erou pentru Benevento grație golului care i-a adus clubului prima participare în Serie A din istorie.

Clubul Benevento a luat naștere în 1929, dar desființat și refondat în 2005. Orașul din care provine echipa numără doar 60.000 de locuitori, iar stadionul „Vrăjitoarelor” are o capacitate doar de 12.847 de locuri.