Premier League. Tottenham rămâne lider după victoria cu Crystal Palace

Premier League. Tottenham rămâne lider după victoria cu Crystal Palace Crystal Palace Tottenham 1-2 Sursa foto: Twitter

Premier League a ajuns la etapa cu numărul 10, iar Tottenham se menține liderul competiției cu opt victorii. În meciul disputat în deplasare, vineri, 27 octombrie. Spurs a înregistrat o nouă victorie în deplasare cu Crystal Palace.

Premier League a ajuns la etapa cu numărul 10 din acest sezon competițional. Iar unul dintre meciurile cele mai așteptate a fost cel dintre Crystal Palace şi Tottenham care au deschis runda. Este unul dintre derby-urile de tradiție ale Londrei.

Meciul a fost lipsit de emoții pentru liderul incontestabil al Premier League. Tottenham nu a avut emoții decât pe finalul partidei, după golul realizat de Crystal Palace în prelungiri. Tottenham a învins cu scor 2-1, formaţia Crystal Palace. Victoria de vineri seara a consolidat poziția de lider a celor de la Spurs cu 23 de puncte. Tottenham are două puncte mai multe decât Arsenal şi Manchester City. Echipa vine după o serie de patru victorii şi o remiză în ultimele cinci partide din competiție.

Crystal Palace s-a clasat pe locul 11 în Premier League, cu 12 puncte, la şapte în urma locurilor europene şi la opt peste cele retrogradabile. Este o poziție mediocră dar confortabilă. În ultimele partide jucate, Crystal a obținut o victorie, două remize şi a pierdut alte două meciuri.

În etapa precedentă, cu numărul 9, echipa a cedat pe terenul celor de la Newcastle cu scorul 0-4.

Fotbal Premier League

Son Heung-Min Tottenham Sursa foto: Twitter

Premier League, victorie pentru Tottenham

După o primă repriză fără goluri, Spurs a reușit să înscrie de două ori în partea secundă a partidei de fotbal. Astfel, Tottenham a reușit să ia toate cele trei puncte puse în joc. Pe de altă parte, a fost pentru prima dată în acest sezon din Premier League, când Tottenham nu a reușit să trimită niciun șut pe poartă în prima repriză. Și-a revenit, însă, în partea a doua și obținut succesul.

În prima repriză Richarlison, Maddison şi Bissouma au trecut pe lângă deschiderea scorului. Avea să se întâmple abia în minutul 53, când Tottenham a luat conducerea după autogolul lui Joel Ward. Oaspeţii s-au desprins în minutul 66, la reuşita lui Son Heung-Min.

Pentru gazde, Jordan Ayew a redus din diferenţă în minutul 90+4. Golul a fost acordat după câteva minute de consultare a sistemului VAR.