Victorie pentru România la polo masculin și calificare în sferturi la Campionatul European

2024 European Water Polo Championship- Georgia-Romania. Sursa foto: Federatia Romana de Polo/ Facebook

România a obținut o victorie zdrobitoare împotriva Georgiei, cu scorul de 18-11, asigurându-și astfel locul în sferturile de finală ale Campionatului European de polo masculin.

Echipa națională de polo masculin a României s-a clasat pe primul loc în grupa D la Campionatul European, obținând victorii împotriva Olandei, Slovaciei și Sloveniei. Competiția se desfășoară într-un format diferit, cu două divizii valorice.

Succes răsunător al României la polo masculin

Următoarea provocare pentru echipa României va fi reprezentată de întâlnirea cu echipa Spaniei. Confruntarea este stabilită pentru vineri, începând cu ora 17.30, în Zagreb.

Echipa de polo masculin a României s-a regăsit în cea de-a doua divizie a grupei. Astfel, naționala condusă de Bogdan Rath nu a avut acces direct în sferturile de finală. Pentru a avansa, a fost necesar să învingă o echipă „retrogradată”.

Georgia era considerată ușor favorită, dar toate calculele au fost răsturnate încă din primele minute ale partidei.

Sferturile de finală, polo masculin. Sursa foto: European Aquatics/ Facebook

Tricolorii au încheiat prima repriză cu 5-1

În prima repriză, echipa de polo masculin a României a avut o prestație remarcabilă, obținând o victorie cu scorul de 5-1. Francesco Iudean, Levente Vancsik și Tudor Fulea au avut contribuții semnificative la avantajul echipei. Vlad Georgescu a reușit să marcheze de două ori.

Tricolorii au menținut intensitatea jocului și în a doua jumătate a partidei. Reușitele au purtat semnătura lui Silvian Colodrovschi (2), Levente Vancsik, Andrei Neamţu și Vlad Georgescu.

În a treia repriză, România a continuat să domine, câștigând cu 3-2. David Belenyesi a înregistrat o „dublă” rapidă, iar Georgescu a punctat din nou. Ultima repriză a fost singura în care echipa georgiană a reușit să obțină egal, sco 5-5.

Campionatul European de polo masculin are două divizii a câte două grupe fiecare

Ediția Campionatului European din 2024 este structurată în două divizii, fiecare cuprinzând câte două grupe. În prima divizie se regăsesc grupa A (Muntenegru, Spania, Franța, Croația) și grupa B (Georgia, Ungaria, Italia, Grecia), în timp ce cea de-a doua divizie include grupa C (Serbia, Germania, Israel, Malta) și grupa D (Slovacia, Țările de Jos, Slovenia, România).

În cadrul grupelor primei divizii, echipele clasate pe primele două locuri avansează direct în sferturile de finală. Cele aflate pe locurile 3-4 participă în meciurile de baraj pentru accederea în „sferturi”.

În ceea ce privește grupurile diviziei a doua, echipele clasate pe primele două poziții se califică direct la meciurile de baraj, în timp ce cele aflate pe locurile trei și patru se întâlnesc în meciurile de clasament, potrivit gsp.ro.