Albania - România 1-1. Piţi: "Trebuie să ne declarăm mulţumiţi cu acest egal"

România a încheiat lamentabil preliminariile, obţinând o remiză norocoasă în Albania, scor 1-1. Selecţionerul a ajuns la o concluzie incredibilă, care ne arată de ce am căzut în lumea a treia.

Echipa naţională de fotbal a României a încheiat în genunchi preliminariile pentru Campionatul European de anul viitor, obţinând un egal chinuit în deplasare cu Albania, scor 1-1, într-un meci netelevizat în România, dat care a putut fi urmărit pe internet.

Hamdi Salihi a deschis scorul, în minutul 24, cu o lovitură de cap din centrul careului, după un corner executat de dinamovistul Elis Bakaj. Acelaşi Salihi a ratat o ocazie monumentală, reluând afară din faţa porţii goale, în minutul 32. România n-a contat în prima repriză.

După pauză, tricolorii şi-au mai revenit, dar Mutu (de două ori), B. Stancu şi Luchin au ratat mari ocazii. În plus, arbitrul ne-a refuzat un penalty la un fault asupra lui Torje. Srdjan Luchin a egalat, în minutul 77, din apropiere.

După golul egalizator, fanii albanezi au declanşat un veritabil show pirotehnic, provocând întreruperea partidei pentru câteva momente. Suporterii gazdelor ne-au "gratulat" în multe momente cu scandarea "Ţiganii, ţiganii". "Să ne declarăm mulţumiţi cu acest rezultat, puteam să şi pierdem! Rezultatele nu sunt bune, dar jocul e îmbucurător", a spus, şocant, selecţionerul Victor Piţurcă.

Vlădoiu a fost cel mai dur

Jean Vlădoiu, responsabilul FRF în relaţia cu suporterii, i-a desfiinţat pe tricolori la pauză: "A fost cea mai slabă repriză din ultimii ani a echipei naţionale. Trebuia să luăm trei goluri, nu unul! Nu înţeleg de ce nu joacă Torje, singurul jucător de viteză al echipei noastre!". La final, Vlădoiu a fost la fel de acid: "La naţională ne trebuie jucători care pun suflet. Dacă vii la naţională să joci pe vârfuri, n-ai ce să cauţi!".

Naţionala sub 19 ani a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida de ieri cu Suedia, ultima din Grupa a 3-a preliminară pentru Europeanul de anul viitor şi s-a calificat în Turul de Elită (ultima fază dinaintea turneului final). Tot ieri, echipa de tineret a fost învinsă de Franţa, la Piatra -Neamţ, cu scorul de 2-0, în preliminariile pentru Euro 2013. GRUPA D

Rezultatele de aseară Albania - România.................1-1 Marcatori: Salihi (24) / Luchin (77) Franţa - Bosnia .....................1-1 Nasri (78 - penalty) / Dzeko (40)