Premieră! Petrocub Hâncești a câștigat și Cupa Republicii Moldova la fotbal

Premieră! Petrocub Hâncești a câștigat și Cupa Republicii Moldova la fotbal Sursa foto: Facebook/Petrocub Hâncești

Petrocub Hâncești a câștigat Cupa Republicii Moldova, după victoria cu 3-1 obținută ân fața echipei Zimbru în finala disputată aseară la Chișinău. Hânceștenii reușesc astfel eventul - cupa și campionatul - pentru prima dată în istorie.

Zimbru a deschis scorul încă în minutul 6 al partidei prin Alaribe, jucătorii din strada Butucului intrând cu avantaj la pauză.

Petrocub Hâncești

Fotbaliștii din Hâncești au reușit să egaleze în a doua repriză prin Lungu în minutul 58 și să intre în avantaj prin golul marcat de Jardan în minutul 76.

Lupan a stabilit scorul final prin reușita din minutul 79.

Petrocub Hâncești a marcat o premieră

Petrocub Hâncești a câștigat titlul de campioni pentru prima dată în istoria clubului. Cu o etapă înainte de finalul campionatului, Petrocub a acumulat 21 de puncte, cu 4 mai multe decât Zimbru Chișinău, clasată a doua, potrivit radiochisinau.md.

Astfel, Petrocub a devenit a 6-a echipă care reușește să câștige titlul de campioană națională după independență, potrivit Federației Moldovenești de Fotbal.

Meciul Republica Moldova-Ucraina

Echipele de fotbal ale Republicii Moldova și Ucrainei se vor întâlni într-un meci amical la Chișinău, pe data de 11 iunie. Este ultima partidă de verificare a fotbaliștilor ucraineni, înainte de înfruntarea cu România din primul meci al celor două naționale la Euro 2024.

„Un meci de prietenie, un meci între vecini! Pe 11 iunie, de la ora 19:00, întâlnim reprezentativa Ucrainei pe stadionul Zimbru. Calificați la Euro 2024, pentru Ucraina va fi un test înaintea marelui turneu, dar și un meci de solidaritate între cele două țări și oamenii lor. Biletele pot fi cumpărate pe tickets.fmf.md, cât și fizic în magazinul JAKO, de pe strada Bd. Grigore Vieru 9”, a transmis Federația Moldovenească de Fotbal.

Naționala Ucrainei va debuta la Euro 2024 împotriva României, pe 17 iunie, într-o grupă din care mai fac parte Belgia și Slovacia. Euro 2024, găzduit de Germania, va începe pe 14 iunie și se va încheia pe 14 iulie.