NEWS ALERT. PERFORMANȚĂ uriașă pentru fotbalul românesc. Naționala de tineret s-a CALIFICAT la un turneu final după 20 de ani

Naționala de tineret a României a câștigat, marți, partida disputată la Ploiești, contra reprezentativei din Liechtenstein (scor 4-0) și și-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2019.

Naționala de tineret a României va evolua la un turneu final, după o absență de 20 de ani. Elevii lui Mirel Rădoi s-au calificat, marți, la Campionatul European ce va fi găzduit de Italia și San Marino, în 2019. „Tricolorii” mici aveau nevoie de cel puțin un egal, în ultima confruntare, cea de la Ploiești, disputată contra Liechtensteinului, și s-au impus cu 4-0. Jocul a fost rezolvat în prima repriză, după ce George Pușcaș a marcat cu capul de la 5 metri (14). Apoi, Ianis Hagi a transformat imecabil o lovitură liberă de la 25 de metri (25), iar Pușcaș a realizat dubla, în minutul 39. În repriza a doua, spectacolul a continuat și Adrian Petre și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (78).

Naționala de tineret a participat la ultimul Campionat European, în 1998. România a primit dreptul de-a organiza competiția, după ce a obținut calificarea.