Naționala Germaniei A CUCERIT trofeul Cupei Confederațiilor. Campionii mondiali au trecut de reprezentativa din Chile. VIDEO

Naționala Germaniei s-a impus la limită, scor 1-0, în confruntarea cu reprezentativa din Chile, ce s-a disputat, duminică, la Sankt Petersburg, în finala Cupei Confederațiilor.

Germania a câștiga, duminică, finala Cupei Confederațiilor, după ce a trecut de Chile, scor 1-0, într-o partidă găzduită de Sankt Petersburg. Unicul gol a fost reușit în prima repriză, de Lars Stindl (20), și a fost suficient pentru ca nemții să câștige un nou trofeu major, după Cupa Mondială, cucerită în 2014. În faza grupelor, cele două formații remizaseră, scor 1-1.

Tot duminică, în finala mică, Portugalia a învins Mexicul, scor 2-1, după prelungiri. Mexicanii au deschis scorul după autogolul lui Luis Neto (54), lusitanii au egalat datorită reușitei lui Pepe (90). În reprizele de prelungire, europenii și-au apropiat victoria, grație reușitei lui Adrien Silva (104 - penalty). Portughezul Nelson Semedo a fost eliminat în minutul 106, în timp ce, de la mexicani, Raul Jimenez a văzut cartonașul roșu în minutul 112. În grupe, Portugalia și Mexicu încheiaseră la egalitate, scor 2-2.