Naționala de tineret a remizat în Țara Galilor, scor 1-1. Portarul Brănescu a fost eliminat după un gest violent

Naționala de tineret a României a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, marți, în deplasare, cu Țara Galilor, în preliminariile Campionatului European din 2017.

Reprezentativa de tineret a României a obținut un punct, după deplasarea din Țara Galilor, ce a contat pentru calificarea la Campionatul European din 2016. Nedelcearu a deschis scorul în minutul 2, iar Burns a stabilit scorul final încă din minutul 14. Cel mai controversat moment al jocului s-a petrecut în minutul 44, atunci când Laurențiu Brănescu, portarul „tricolorilor”, a fost faultat de O'Sullivan și a reacționat violent, lovindu-l pe galez cu piciorul. Goalkeeperul legitimat la Omonia Nicosia și-a lăsat astfel echipa în inferioritate numerică, pentru că a fost eliminat.

Clasamentul Grupei a 5-a de calificare arată astfel:

1. Țara Galilor 11p (5 jocuri) 2. Danemarca 10p (4 jocuri) 3. România 10p (6 jocuri) 4. Bulgaria 9p (5 jocuri) 5. Luxembourg 1p (4 jocuri) 6. Armenia 1p (6 jocuri)

Se califică la turneul final din Polonia primul loc şi cele mai bune 4 din 9 locuri secunde.