Napoli a devenit campioana Italiei după 33 de ani de suferințe! Serie A are un nou rege, după Maradona Sursa foto: Tardito/Xinhua)

Cel de-al treilea Scudetto din istoria clubului Napoli, după cele două din epoca Maradona, a sosit cu cinci zile mai devreme, pecetluind dominația echipei lui Spalletti în acest campionat. Un punct era tot ce avea nevoie Napoli în deplasarea de la Udine, în etapa a 33-a din Serie A, și un punct a venit. Doar emoțiile avantajului inițial al friulanilor, prin golul lui Lovric din minutul 13 au stat în calea bucuriei. Apoi, obișnuitul Osimhen, care a marcat în minutul 52, a repus lucrurile pe făgașul normal: 1-1 și sărbătoare mare pentru napoletani.

La 33 de ani după Maradona, Squadra Azzurra, așa cum este denumită Napoli, este din nou campioană a Italiei: certitudinea titlului a venit odată cu rezultatul meciului de la Udine, la cinci etape de la finalul campionatului.

Acum este oficial: Napoli este campioană a Italiei pentru a treia oară în istoria sa. A fost suficient pentru Squadra Azzurra să obțină o remiză la Udine, pentru că avea nevoie de un singur punct împotriva lui Udinese pentru certitudinea matematică. Și de golul lui Osimhen, cu care oamenii lui Spalletti au răspuns la golul lui Lovric.

Al treilea trofeu a ajuns în sfârșit în vitrina cu medalii, dând startul sărbătorii unor suporteri care aștepta o astfel de bucurie de 33 de ani, de la ultimul triumf obținut cu Diego Armando Maradona pe teren. Echipa antrenată de Luciano Spalletti, care a fost protagonistă majoră datorită alegerilor sale și jocului pe care l-a oferit echipei, a fost o adevărată cursă: a început cu două victorii și două egaluri în primele patru meciuri, apoi a continuat să acumuleze o serie de 11 succese consecutive care, la pauza pentru Cupa Mondială, i-a făcut pe mulți să creadă că nu va putea fi susținut.

Napoli pusese mâna pe ultimul titlu, în sezonul 1989 - 1990, atunci când pe San Paolo strălucea Diego Armando Maradona. Din 2022, arena napoletană a preluat numele superstarului argentinian, decedat în 2020. Din 1990, suporterii lui Napoli și-au văzut echipa căzând în eșaloanele inferioare ale fotbalului italian, apoi revenind spectaculos în Serie A. Dar, titlul, o afacere ce se duce cu rare excepții între Juventus, Milan și Inter, a fost un obiectiv irealizabil până în această stagiune.

Eliminarea cu Inter, în primul meci din 2023, nu a îndepărtat nicio certitudine, iar Squadra Azzurra și-a reluat imediat ritmul de neoprit datorită golurilor lui Osimhen, a jocurilor lui Kvaratskhelia, a direcției lui Lobotka, a solidității apărării conduse de Kim și Di Lorenzo, a paradei lui Meret și a mișcărilor tactice ale lui Spalletti. Acest Napoli a intrat deja în istorie, alături de oamenii săi care sărbătoresc acum, pe bună dreptate, isprava azzurrilor, scrie Gazetta dello Sport.

Cum a decurs meciul Napoli-Udinese

În minutul 13,  AVANTAJ Udinese semnat de LOVRIC - Lovric, singur în zona careului, primește și plasează șutul cu piciorul drept în colțul din dreapta lui Meret. Al cincilea gol al sezonului pentru mijlocașul Lovric. min 32 - LOVRIC DIN NOU- Lovitură frumoasă de la marginea careului care îl obligă pe Meret să salveze în plonjon jos. Min 33 - OSIMHEN - Lovitura de cap a nigerianului de la marginea careului ajunge nu departe de stâlpul din stânga lui Silvestri.

Napoli forțează în față în căutarea egalării. În minutul 52 vine golul pentru egal al lui lui OSIMHEN - Anguissa centrează, Kvara trage, Silvestri respinge, Osimhen ajunge și înscrie! Este cel de-al 46-lea gol al nigerianului în Serie A, egalând recordul lui Weah pentru un jucător african. Napoli atacă în continuu, iar în minutul 71 ZIELINSKI ratează un GOL  sigur - Voleul incredibil al lui Zielinski, după o pasă fabuloasă a lui Elmas, este salvat de Silvestri.

Finalul partidei găsește ambele echipe mulțumite cu rezultatul de 1-1. Fiesta poate începe.

Udinese-Napoli 1-1

Au marcat Lovric (min 13), respectiv  Osimhen (min 52)