MotoGP. Grand Prix-ul Australiei, decis în penultimul tur

Grand Prix-ul MotoGP al Australiei. Sursa foto: facebook / MotoGP

Spaniolul Marc Marquez a reușit să câștige Grand Prix-ul MotoGP al Australiei, deși a fost urmărit până în penultimul tur de conaționalul său, Jorge Martin. Este a patra sa victorie din sezonul 2024.

Marquez a plecat al doilea în cursă, dar, la scurt timp, a căzut pe 13, după ce după ce protecția vizorului caștii a ajuns pe pneul din spate. Spaniolul și-a revenit imediat și a ajuns al treilea, în spatele lui Francesco Bagnaia și Jorge Martin.

Marquez l-a depășit ușor pe Bagnaia, însă cu conționalul Jorge Martin a fost mult mai dificil.

Marc Marquez. Sursa foto: facebook / MotoGP

Duel pasionant până pe final

Cu două tururi înainte de final, Marquez a atacat în virajul 4 și a trecut pe locul întâi, pe care l-a păstrat până la final.

Dar Jorge Martin a câștigat cursa de sprint MotoGP din Australia, pe care condus cap-coadă. El a plecat din pole position și s-a impus pentru a 6-a oară într-o astfel de întrecere în sezonul 2024.

În timp ce Marquez a câştigat, Martin şi-a consolidat avansul faţă de italianul de la Ducati, campionul mondial în exerciţiu Bagnaia, la 20 de puncte în cursa pentru titlu, cu trei weekenduri de curse rămase.