Militarul ROMÂN care A TERMINAT una dintre cele mai grele curse din lume. Loc FRUNTAȘ la ULTRAMARATONUL Spartathlon pentru Florin Sebastian Ioniță, care a parcurs cei peste 245 de kilometri într-un TIMP RECORD

Ultramaratonul Spartathlon aduce la un loc unii dintre cei mai buni alergători din lume. Iar printre ei se ivesc și persoane deosebite care duc tricolorul tot mai sus, precum militarul român Florin Sebastian Ioniță.

În ediția din acest an a maratonului incredibil a strâns 370 de participanți care au încercat să alerge cei 245,8 kilometri într-un timp cât mai scurt. Iar locotenentul-colonel Florin Sebastian Ioniță a reușit să treacă pentru prima dată linia de sosire a acei maraton extrem de greu.

Potrivit unei postări de pe pagina de facebook a Ministerului Apărării Naționale, românul a reușit să treacă linia de sosire pe locul 42, din 370 de participanță.

Tot locotenentul-colonel Ioniță a fost și primul român care a câștigat ultramaratonul de la Balaton, din Ungaria, de la sfârșitul lunii mai a acestui an.

Colegul nostru, locotenent-colonel Florin Sebastian Ioniță a reușit să treacă pentru prima dată linia de sosire a uneia dintre cele mai grele curse de ultramaraton din lume: Spartathlon-ul.

A terminat cursa de 245,8 km în peste 30 de ore de alergare, pe locul 42 din 370 de participanți.

Întrecerea se organizează anual din 1983 și presupune alergarea fără întrerupere pe un traseu de 246 de kilometri, pe urmele legendarului erou Pheidippide, trimis de cetatea Atenei către Sparta, pentru a cere ajutor în lupta împotriva perșilor, din anul 490 î. Hr.

Drapelul României va flutura lângă statuia Regelui Leonidas din Sparta, alături de steagurile celorlalte țări din care provin atleții capabili de o asemenea performanță.

Mesaj postat pe pagina de facebook a MAPN.

La sfârşitul lunii mai, locotenent-colonelul Ioniță a fost primul român care a câştigat ultramaratonul de la Balaton, din Ungaria.