Messi a făcut ce a vrut cu Betis

Argentinianul Lionel Messi a sărbătorit cucerirea celui de-al doilea Balon de Aur consecutiv cu un hat-trick pentru FC Barcelona în victoria obţinută aseară cu scorul de 5-0 în faţa lui Betis Sevilla, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei.

Messi, care le-a luat faţa coechipierilor săi, Andres Iniesta şi Xavi, în clasamentul final al Balonului de Aur, a făcut diferenţa aseară pe Camp Nou, în ciuda unei rezistenţe eroice a oaspeţilor din Sevilla, care evoluează în eşalonul secund al fotbalului iberic. Argentinianul în vârstă de 23 de ani a deschis scorul cu un minut înainte de pauză, printr-un lob superb. Betis a ratat cea mai mare ocazie a primei părţi, Ruben Castro ţintind "transversala" cu puţin timp înainte ca Messi să deschidă scorul.

Lionel Messi şi-a continuat recitalul după pauză, marcând de încă două ori, în timp ce Pedro a dus scorul la 4-0 în minutul 76. A fost cel de-al 13-lea gol marcat de Pedro în 14 meciuri jucate în acest sezon pentru catalani. Seydou Keita a pus pe tabelă golul cu numărul cinci, după o pasă genială a lui Iniesta, iar FC Barcelona este ca şi calificată în semifininalele Cupei Regelui. <object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/JpyxPSen0bs?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/JpyxPSen0bs?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

Într-un alt meci jucat ieri, deţinătoarea trofeului, FC Sevilla, s-a luptat din greu pentru o remiză pe terenul ocupantei locului trei în Primera Division, Villarreal. Gazdele au condus de două ori la două goluri, Cani şi Giuseppe Rossi ducând scorul la 2-0 încă din prima jumătate de oră. Alvaro Negredo a redus din handicap, însă Marco Ruben a refăcut diferenţa pentru "submarinul galben" în minutul 55. Acelaşi Negredo a mai punctat o dată pentru Sevilla, în timp ce Alexis Ruano a egalat, iar returul de pe Ramon Sanchez Pizjuan se anunţă a fi unul foarte încins.

Astăzi se joacă şi celelalte două partide din sferturile de finală. Real Madrid, care a cucerit de 17 ori Copa del Rey, primeşte vizita rivalei locale Atletico Madrid, în timp ce Deportivo La Coruna merge la Almeria, într-o confruntare care pune faţă în faţă două echipe aflate în suferinţă în Primera Division.