Meci DRAMATIC în Ecuador. SALVATĂ de FABULOSUL Lionel Messi, Argentina merge la Campionatul Mondial

Argentina s-a calificat, la Campionatul Mondial, după ce a câștigat în deplasare, scor 3-1, partida disputată cu Ecuador.

Argentina, vicecampioană mondială, avea nevoie de un succes, în Ecuador, pentru a fi sigură de calificarea la Campionatul Mondial din Rusia. „Pumele” s-au impus cu 3-1, dar n-au avut viață ușoară la Quito, pentru că gazdele au deschis scorul în primul minut, prin Renato Ibarra. În scenă a intrat Lionel Messi, superstarul Argentinei, care a întors soarta partidei, cu un hattrick reușit în minutele 12, 20 și 62. În celelalte partide disputate marți noaptea, s-au înregistrat rezultatele: Brazilia - Chile 3-0, Paraguay - Venezuel 0-1, Peru - Columbia 1-1, Uruguay - Bolivia 4-2.

Clasamentul final din America de Sud are următoarea configurație: 1. Brazilia 41p, 2. Uruguay 31p, 3. Argentina 28p, 4. Columbia 27p, 5. Peru 26p, 6. Chile 26p, 7. Paraguay 24p, 8. Ecuador 20p, 9. Bolivia 14p, 10. Venezuela 12p.

Primele 4 echipe merg în Rusia, Peru va disputa un meci de baraj cu Noua Zeelandă.