Marius Copil a fost învins de Wawrinka la Australian Open

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de elveţianul Stanislas Wawrinka, deţinătorul titlului, cu 7-6 (4), 7-6 (4), 6-3, joi, la Melbourne, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Copil (24 ani, 194 ATP), venit din calificări, a pierdut meciul după două ore şi 16 minute de joc, perioadă în care a reuşit 17 aşi (Wawrinka doar 3). Numărul patru mondial a comis mai multe erori neforţate (39 faţă de 34), dar a reuşit şi mai multe lovituri câştigătoare (36-31). Elveţianul, după două seturi adjudecate în tiebreak, s-a impus în manşa a treia după un break venit la 4-3, după ce Copil a comis o dublă greşeală.

Wawrinka îl învinsese cu 6-4, 6-4 pe Copil în singura lor confruntare precedentă, în 2013, în primul tur la ATP World Tour Masters 1000 Madrid, pierzând apoi finala cu Rafael Nadal (2-6, 4-6).

Tenismanul român, la prima sa participare pe tabloul principal al unui turneu de Mare Şlem, a câştigat un cec de 50.000 de dolari australieni şi 70 de puncte ATP. Wawrinka va juca în turul al treilea cu finlandezul Jarkko Nieminen, victorios cu 7-6 (4), 7-5, 7-5 cu germanul Matthias Bachinger.