Manchester United, aproape campioană

Manchester United are nevoie de un singur punct în ultimele două partide pentru a păstra titlul în Premier League. "Diavolii roşii", care sunt calificaţi şi în finala Ligii Campionilor, au revenit spectaculos, aseară, în partida de la Wigan, pe care au câştigat-o cu scorul de 2-1.

Wigan, echipă de mijlocul clasamentului, a deschis scorul în partida cu Manchester, după o jumătate de oră de joc, când Hugo Rodallega l-a depăşit pe fundaşul sârb Nemanja Vidici şi a trimis mingea în plasa porţii lui Van der Sar. Salvarea "diavolilor" a venit de la rezerva Carlos Tevez, argentinianul reuşind golul egalizator la doar câteva minute după ce a intrat pe teren, la mijlocul reprizei secunde. Tevez a deviat în poartă gazdelor şutul lui Michael Carrick, cel mai bun om al lui Manchester.

Mijlocaşul defensiv al "diavolilor" a marcat golul victoriei în ultimele minute ale meciului.

United poate câştiga titlul dacă va obţine cel puţin un punct duminică, pe Old Trafford, în partida cu Arsenal Londra. O înfrângere, combinată cu un succes al lui Liverpool, i-ar forţa pe elevii lui Alex Ferguson să câştige un punct în deplasarea de la Hull, echipă implicată în lupta pentru evitarea retrogradării, pentru a câştiga al 18-lea titlu din istoria clubului din Manchester. Orice pas greşit al lui Liverpool, care mai are de jucat cu West Bromwich Albion (deplasare) şi Tottenham Hotspur (acasă), trimite titlul pe Old Trafford.