Lucescu, încurajări pentru Tricolori: Să fie începutul ăsta!

Mircea Lucescu. Sursă foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

Înainte de meciul de mâine seară cu Lituania, proaspătul selecționer al României, Mircea Lucescu, le-a transmis fotbaliștilor felicitări și încurajări.

Lucescu, felicitări pentru meciul cu Kosovo

Felicitările vin după victoria din partida de vineri seara, cu reprezentativa Kosovo, cu scorul de 3-0.

Selecţionerul le-a transmis jucătorilor că au făcut o treabă extraordinară la meciul de la Priștina, din Liga Naţiunilor.

„Băi, băieţi! Vă îmbrăţişez cu drag! Aţi făcut o treabă extraordinară, aţi arătat ca o echipă care ştie ce vrea. Aţi gândit şi aţi controlat jocul aşa cum a trebuit.

Ne-am apărat cu foarte multă inteligenţă, iar când a trebuit să ieşim pe contraatac şi pe atacuri rapide, le-aţi făcut de o manieră extraordinară. Să fie începutul ăsta!”, le-a transmis Mircea Lucescu tricolorilor.

Victorie la primul meci oficial pentru Mircea Lucescu

Reamintim că prima reprezentativă a României la fotbal a câștigat, vineri seara, la Priștina, meciul cu selecționata din Kosovo. Golurile din meciul desfășurat pe Stadionul „Fadil Volkri” din capitala Kosovo, din Grupa C2 a Ligii Naţiunilor, au fost marcate de Denis Man, Răzvan Marin și Denis Drăguș.

Denis Man a deschis scorul în minutul 40, dintr-o superbă fază de acțiune. Apoi, în repriza a doua, în minutul 51, Răzvan Marin a înscris de la 11 metri. Iar în minutul 82, Denis Drăguș a închis tabela la 3-0.

La finalul partidei de la Priștina, selecționerul Mircea Lucescu a ținut să precizezez că meritul pentru această victorie este și al lui Edi Iordănescu, dar și al altor foști selecționeri ai României care au lucrat cu jucătorii de acum, precum Mirel Rădoi sau Cosmin Contra.

România, meci cu Lituania

După victoria de vineri, cu Kosovo, naţionala de fotbal a României va juca, luni seara, de la ora 21.45, pe Stadionul Steaua, contra reprezentativei din Lituania.

Meciul va fi transmis în direct de Prima TV.

Deocamdată, nu se știe dacă și ce schimbări va face pentru această partidă antrenorul Tricolorilor.