Liverpool și Manchester City au câștigat fără să strălucească. Mare surpriză în Bundesliga, s-a împiedicat campioana

Virgil van Dijk la Liverpool. Sursă foto: Instagram

Liverpool s-a impus, sâmbătă, în meciul disputat în deplasare, pe terenul celor de la Crystal Palace, scor 1-0, într-o confruntare ce a contat pentru etapa a 7-a a Premier League. Diferența a fost făcută de golul reușit de Diogo Jota, în minutul 9.

Cealaltă mare favorită la titlu, Manchester City a avut serios de furcă, pe teren propriu, cu cei de la Fulham, de care au trecut cu scorul de 3-2. Oaspeții au deschis scorul prin Andreas Pereira (26), „cetățenii” au revenit după reușita lui Mateo Kovacici din minutul 32. Mijlocașul a mai marcat o dată, la începutul actului secund, în minutul 47. City s-a distanțat în minutul 82, grație lui Jeremy Doku, oaspeții au revenit cu golul lui Rodrigo Muniz (88).

Liverpool este lideră în Premier League, Manchester City și Arsenal țin aproape

Arsenal Londra s-a impus pe teren propriu, în meciul ciu Southampton, scor 3-1 (Kai Havetz - 58, Gabriel Martinelli - 68 și Bukayo Saka - 88 / Cameron Archer - 55).

În clasament, Liverpool se află pe prima poziție, cu un total de 18 puncte și este urmată de Manchester City - 17 puncte și Arsenal 17.

Campioana Bayer Leverkusen a călcat strâmb pe teren propriu

În Germania, Bayer Leverkusen, campioana din Bundesliga, a fost blocată pe teren propriu de Holstein Kiel, cu care a remizat, scor 2-2. Pe BayArena, „aspirinele„ au condus cu scorul de 2-0 chiar după primele zece minute, prin golurile lui Victor Boniface (4) şi Jonas Hofmann (8), însă oaspeţii au egalat prin Max Geschwill (45+5) şi Jann-Fiete Arp (69 din penalty).

Superliga. Sursa foto: Pixabay

Wolfsburg a câștigat cu 3-1 în deplasare la Bochum, prin reuşitele lui Tiago Tomas (21) şi Jonas Wind (37, 88). Golul gazdelor a fost reuşit de Myron Boadu (72). "Lupii" ocupă locul 11, cu 7 puncte, iar Bochum este "lanterna roşie", locul 18, cu un singur punct.

Freiburg s-a impus la Bremen, în faţa lui Werder, cu scorul de 1-0, prin golul ce i-a aparținut lui Ritsu Doan (75). Freiburg este pe ultima treaptă a podiumului, cu 12 puncte, Werder ocupă cea de-a 10-a poziție, cu 8 puncte.