Liga Națiunilor. Turcia a învins selecţionata Islandei, scor 4-2. A fost un meci dificil

Turcia Islanda/ Sursa foto Youtube

Liga Națiunilor. Echipa naţională a Turcia a învins, în deplasare, selecţionata Islandei, scor 4-2, în grupa B4 a Ligii Naţiunilor. Meciul dintre Ucraina şi Cehia s-a terminat la egalitate., scor 1-1. În grupa B4 Islanda a marcat prima pe teren propriu, în minutul 3, prin Oskarsson, dar turcii au întors rezultatul în numai patru minute din repriza a doua.

Turcia a făcut istorie în Liga Națiunilor

Irfan Can Kahveci a egalat în minutul 63, iar Hakan Calhanoglu a transformat un penalti în minutul 67, după ce ratase unul în minutul 54. Andri Gudjohnsen a egalat pentru gazde în minutul 83. Turcia a marcat prin Arda Guler (min. 88) şi Kerem Akturkoglu (min. 90+5) şi s-a impus cu 4-2.

La Cardiff, Ţara Galilor a marcat din penalti, prin Harry Wilson, în minutul 36, unicul gol al meciului cu Muntenegru. Acum, Turcia e pe primul loc (10 puncte), pe locul secund este Ţara Galilor (8 puncte), urmată de Islanda (4 puncte) şi, fără puncte, Muntenegru.

Meciul dintre Ucraina și Cehia, la egalitate

Meciul din grupa B1 dintre Ucraina şi Cehia s-a terminat la egalitate, scor 1-1, la Wroclaw. Cehii au marcat primii, prin Cerv, iar Ucraina a egalat prin Dovbyk, din penalti, în minutul 53. Cehia are conducerea, cu 7 puncte, urmată de Georgia, cu 6 puncte, Albania – 6 puncte şi Ucraina, cu patru puncte.

În grupa C1, Suedia s-a descurcat foarte bine la Tallinn, cu Estonia. Nanasi, în minutele 29 şi 37, precum şi Gyokeres, în minutul 66, au stabilit o victorie clară a nordicilor într-o grupă condusă de Slovacia (10 puncte). Suedia se află pe locul al doilea, cu 7 puncte, Estonia e pe 3, cu trei puncte, în timp ce Azerbaidjan se află pe locul patru, fără puncte.

Germania i-a învins pe olandezi

Echipa naţională a Germaniei a învins luni seara, pe teren propriu, scor 1-0, echipa naţională a Ţărilor de Jos, în grupa A3 din Liga Naţiunilor. Olandezii au avut o singură ocazie de gol, la bara lui Simons, din minutul 77, dar în final Germania s-a impus cu 1-0.Ungaria a reuşit prima victorie din acest sezon de Liga Naţiunilor, 2-0 cu Bosnia.

Echipa naţională a Franţei a învins luni seara, în deplasare, scor 2-1, selecţionata Belgiei, în grupa A2 a Ligii Naţiunilor. Într-un alt meci, Italia a dispus cu 4-1 de Israel. În clasament, conduce Italia, cu 10 puncte, urmată de Franţa, cu 9 puncte, Belgia, cu 4 puncte şi Israel, fără vreun punct.