LIGA I. Petrolul - FC Botoșani, 3-0. Adrian Mutu a marcat în Liga I după o pauză de 15 ani

Petrolul Ploiești a făcut instrucție, luni, în ultimul meci al etapei a 29-a a Ligii I, pe propriul teren, cu cei de la FC Botoșani.

Petrolul Ploiești a trecut, acasă, de FC Botoșani, scor 3-0, și „lupii” au reușit cel mai bun meci din acest an. Teixeira a deschis scorul, în minutul 33, apoi, în partea secundă, Adrian Mutu a bifat un moment istoric. „Briliantul” a marcat din penalty (71) și a revenit cu gol, în Liga I, după o pauză de 15 ani. Ultima dată, atacantul punctase în meciul Dinamo - Farul, scor 4-0, în 1999. Laurențiu Marinescu a transformat și el o lovitură de pedeapsă (85) și a închis tabela. Mijlocașul nu mai jucase pentru „galben-albaștrii” de aproape un an de zile, din cauza unei accidentări.

Petrolul rămâne pe ultima treaptă a podiumului, cu 58 de puncte, la unul distanță de Astra Giurgiu, ocupanta locului secund. FC Botoșani se clasează pe poziția a 8-a, cu 38 de puncte.