LIGA I: Rapid, r?sturnare spectaculoas? de scor. FC Vaslui î?i ia gândul de la titlu

Etapa a 16-a a Ligii I la fotbal a început vineri cu o mare surpriz?, e?ecul suferit pe teren propriu de campioana CFR Cluj, ?i s-a încheiat luni, cu partida Rapid - Gaz Metan Media? 2-1.

În ultimul meci al etapei a 16-a, echipa Rapid a fost condus? la pauz? de Gaz Metan Media? cu scorul de 1-0, dar a reu?it s? întoarc? rezultatul în numai dou? minute. Oaspe?ii au deschis scorul dintr-o lovitur? de la 11 metri transformat? de Eric (min. 34). În minutul 78, Al Ioni?? a reu?it s? egaleze, iar peste alte dou? minute, Herea i-a adus pe giule?teni în avantaj, înscriind dintr-un penalty ob?inut de Surdu. În urma acestui succes, Rapid trece în clasament peste Dinamo ?i CFR Cluj. Burc?, funda?ul rapidist care a provocat lovitura de pedeaps? din care oaspe?ii au marcat, a primit cartona?ul ro?u! În minutul 50, egalitatea numeric? s-a restabilit, V. Negru fiind ?i el eliminat din cauza cumului de avertismente. Partida din Giule?ti s-a jucat cu por?ile închise. FC Vaslui a cedat luni sear?, scor 0-2, pe terenul fostei campioane O?elul Gala?i ?i trupa preg?tit? de Viorel Hizo pare s? fi ie?it din lupta pentru titlu, în condi?iile în care diferen?a care-i separ? pe „galben-verzi” de liderul Steaua s-a m?rit la 13 puncte. Iorga a deschis scorul cu un gol spectaculos, marcat la vinclul por?ii vasluiene, iar Viglianti a închis tabela în cel de-al treilea minut de prelungire. G?l??enii au terminat partida cu un om în minus, Marius Pena fiind eliminat în minutul 78. Vasluienii i-au repro?at arbitrului Paul Unimatan c? le-a refuzat dou? lovituri de la 11 metri. Echipa Pandurii Tg. Jiu a revenit pe pozi?ia secund? în clasament, la 8 puncte în urma Stelei, dup? victoria cu scorul de 2-1 repurtat? luni sear?, pe teren propriu, în fa?a celor de la Concordia Chiajna. Oaspe?ii au deschis scorul înc? din minutul 2, prin Welington, dar gorjenii au revenit ?i au învins prin golurile lui Voicule? ?i Maxim. Steaua a câ?tigat duminic? sear? cu scorul de 2-1 în fa?a „lanternei ro?ii” CS Turnu Severin. Oaspe?ii au deschis scorul prin Vancea, dar „militarii au întors rezultatul gra?ie reu?itelor lui Cr. T?nase ?i Rusescu. „Militarii” l-au pierdut îns? pe funda?ul dreapta Daniel Georgievski, care a suferit o fractur? de peroneu ?i va lipsi de pe gazon cel pu?in 3 luni. CFR Cluj a ratat repeti?ia general? pentru confruntarea cu Sporting Braga, de mar?i, din lLiga Campionilor. Ardelenii au pierdut, acas?, 0-2, meciul cu Astra Giurgiu. Oaspe?ii au deschis scorul prin Budescu (45) dintr-un ofsaid evident. Astra a mai marcat o dat?, în finalul meciului, prin Ivanovski (87). La Ploie?ti, s-au întâlnit Petrolul ?i "U" Cluj, adic? actuala ?i fosta echip? a omului de afaceri Florian Walter. Gurile rele spun îns? c? Walter nu a renun?at înc? la "U" Cluj, a?a c? meciul a stârnit multe comentarii. Petrolul a învins cu 2-0, dar scorul putea fi chiar mai mare.

Iat? rezultatele etapei a 16-a a Ligii I la fotbal: vineri CFR Cluj - Astra Giurgiu 0-2 Budescu 45, Ivanovski 87 Petrolul - "U" Cluj 2-0 A. Cristea 8, Grozav 76 Gloria Bistri?a - FC Bra?ov 1-1 Curtuiu? 61 / R. Machado 58

sâmb?t? CSMS Ia?i - Ceahlaul 1-0 C. Milea (49)  Viitorul - Dinamo 1-1 Benzar (72) / Issa Ba (79)

duminic? Steaua - CS Severin 2-1 Cr. T?nase (20), Rusescu (27) / Vancea (16) luni Pandurii - Concordia 2-1 Voicule? (40), Maxim (67) / Welington (2) 20:00, Dolce Sport O?elul - FC Vaslui 2-0 Iorga (19), Viglianti (90+3) Rapid - Gaz Metan Media? 2-1 Al. Ioni?? (78), Herea (80-penalty) / Eric (34-penalty)