LIGA I. DRAMATISM total în ultima etapă a campionatului intern. O echipă A RETROGRADAT după ce a primit gol în minutul 90+3. „Nu credeam că e posibil așa ceva”

Pandurii Târgu Jiu a retrogradat, duminică, în divizia a doua, după ce a pierdut partida jucată, în deplasare, cu FC Botoșani, scor 1-2, în ultima etapă a play-out-ului.

Concordia Chiajna, Pandurii Târgu Jiu și ACS Poli Timișoara s-au luptat, duminică, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I, pentru supraviețuirea în primul eșalon. Concordia s-a salvat după ce a învins-o în deplasare, pe FC Voluntari, scor 1-0, într-o confruntare găzduită de stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești. Unicul gol al meciului a fost reușit de Răzvan Grădinaru, în minutul 7, iar gazdele nu s-au omorât cu firea într-o confruntare fără miză pentru ei. ACS Poli Timișoara a terminat pe loc de baraj, după ce a remizat, la Gaz Metan Mediaș, scor 2-2. Gazdele au punctat prin Eric (13 și 24), bănățenii au revenit datorită lui Alexandru Popovici (38) și Sebastian Mailat (81). La baraj, Poli va evolua împotriva celor de la UTA.

Pandurii a retrogradat în eșalonul secund, după înfrângerea suferită la Botoșani, scor 1-2. Moldovenii au deschis scorul prin Cătălin Golofca (88), gorjenii au egalat după reușita lui Ionuț Cioinac (90+1), dar au primit încă un gol, de la Istvan Fulop (90+3).

La final, Flavius Stoican, tehnicianul Pandurilor, a acuzat jocuri de culise la meciul Voluntari - Chiajna. „Sunt foarte mândru că am avut șansa să antrenez niste băieți care s-au bătut cu toată lumea. Nu e ușor să speri până în ultima secundă, să depinzi doar de tine și apoi să pierzi și locul de baraj. Nu vreau să comentez speculațiile referitoare la jocurile de culise. Câștigătoarea Cupei României a pierdut un meci pe teren propriu contra Concordiei Chiajna, nu credeam că e posibil", a spus Stoican la Digi Sport.