LIGA EUROPA. Slovan Liberec - Astra Giurgiu, 2-3. Vicecampioana României a trecut fără probleme de cehi

Astra Giurgiu va evolua în play-off-ul Ligii Europa, după ce, în turul al 3-lea al competiției, „alb-negrii” i-au eliminat pe cei de la Slovan Liberec.

Astra Giurgiu este prima echipă din România care s-a calificat, astăzi, în play-off-ul Ligii Europa. Vicecampioana din Liga I a învins, în această seară, în deplasare, pe Slovan Liberec, 3-2, și așteaptă tragerea la sorți ce va avea loc, mâine, la Nyon, pentru a-și afla adversarul următor.

Echipa lui Daniel Isăilă a deschis scorul în minutul 37, prin Enache, dar a tremurat în finalul primei reprize, atunci când gazdele au trecut în avantaj, după reușitele lui Sural (45) și Obrocnik (45+3). În partea a doua, Astra a mai lovit de două ori, prin Rus (83) și Bukari (89), și a obținut un succes ce contribue la coeficientul european al României. În tur, Astra se impusese cu scorul de 3-0.