Liga Europa: Legia Varşovia - Rapid 3-1. Giuleştenii, eliminaţi din Liga Europa

Rapid Bucureşti a pierdut al treilea meci conscutiv în Grupa C a Ligii Europa, în această seară, la Varşovia, în faţa formaţiei Legia, scor 1-3.

Rapid a evoluat foarte bine în prima parte a meciului, însă a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Dan Alexa. Gazdele au deschis scorul prin Radovici, însă Teixeira a egalat câteva minute mai târziu. Acelaşi Radovici - sârbul care a marcat şi în tur - a punctat pentru 2-1, după o eroare a timidului portar Drăghia, iar Rapid s-a prăbuşit. Golul marcat de Kucharczyk în prelungiri a stabilit scorul final şi a pecetuit soarta giuleştenilor în Liga Europa. După un start în forţă (1-0 la Tel Aviv, cu Hapoel), Rapid a pierdut viteză în Liga Europa, pierzând de două ori pe teren propriu, cu PSV (1-3) şi Legia (0-1).

Giuleştenii au trăit în infern la Varşovia, fanii polonezi fiind incredibili prin înfocarea cu care şi-au încurajat favoriţii. CITIŢI ŞI: Fanii Rapidului, interzişi în Varşovia

În Grupa C, lider este PSV Eindhoven (10 puncte), după 3-3 pe teren propriu cu Hapoel Tel Aviv. CITIŢI ŞI: Liga Europa: Programul zilei

LEGIA VARŞOVIA - RAPID 3-1 Au marcat: Radovici (54, 69), Kucharczyk (90+3) - Teixeira (65) Min. 90 - Final de meci şi gol Legia. Kucharczyk a înscris şi el în poarta lui Drăghia în ultimele secunde ale partidei. Min. 88 - Rapid e în atac, însă Kuciak nu a mai avut probleme în ultimele minute. Min. 82 - Polonezii au început să tragă de timp. Min. 79 - Cartonaş roşu şi pentru polonezi. Gol a fost şi el eliminat. Se joacă 10 la 10. Min. 77 - Rapidiştii aleargă ca nebunii la Varşovia, unde 30.000 de polonezi îşi împing prin cântece favoriţii de la spate. Meciul e frumos, iar giuleştenii fac o figură frumoasă în această seară. Min. 73 - Iese Herea, intră Pancu. Răzvan Lucescu îşi aruncă în joc şi ultimul atacant de pe bancă. Min. 69 - GOL LEGIA! Drăgia scapă în faţă o minge relativ uşoară şi Radovici, acelaşi Radovici, înscrie din nou. Giuelştenii revin în atac. Min. 65 - GOOOL RAPID! Teixeira înscrie pe lângă excelentul Kuciak, după o pasă foarte bună a lui Herea. Rapid merita acest gol. Min 63 - Bozovici nimereşte bara transversală cu un şut din prima. Giuleştenii domină meciul de la Varşovia. Min. 58 - Herea e blocat şi el de Kuciak. Rapid ratează pe bandă rulantă. Min. 55 - Ştefan Grigorie, intrat pe teren de doar câteva minute, îl întinde serios pe Kuciak, însă slovacul respinge. Min. 54 - GOL LEGIA! Sârbul Radovici marchează pentru polonezi, după o fază în care gazdele au nimerit şi bara. Radovici a marcat şi în tur. Min. 52 - Rapid e mai timidă în partea a doua a meciului, în timp ce polonezii sunt tot mai insistenţi în ofensivă. Min. 48 - Drăghia reţine excelent şutul lui Radovici - cel care a marcat golul decisiv la Bucureşti - din şase metri. Min. 46 - A început partea secundă a meciului. Min. 45 - Pauză la Varşovia. După o primă repriză încinsă, Rapid e egalitate cu Legia. Giuleştenii joacă în inferioritate numerică. Min. 43 - Rybus execută o lovitură liberă de la mare distanţă, iar Drăghia respinge, din nou ezitant, în corner. Min. 41 - Nicolae Grigore, omul care l-a înlocuit pe Alexa, a fost avertizat. Min. 39 - Herea trimite puţin peste poartă dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Min. 35 - Drăghia, debutantul din poarta Rapidului, face o boacănă, însă Ljuboja nu profită. Min. 31 - Rapid se menţine în atac, în ciuda handicapului numeric. Min. 26 - Schimbare la Rapid: a ieşit Cassio - sacrificat după eliminarea "Chirurgului" - şi a intrat Grigore. Min. 25 - Şoc pentru Rapid! Alexa e eliminat. Mijlocaşul a primit al doilea "galben" pentru o împingere inutilă la marginea terenului. Rapid va juca mai mult de o oră în inferioritate numerică. Alexa a ieşit plângând de pe teren, iar Bozovici a primit un cartonaş galben pentru proteste. Min. 23 - Deac e blocat excelent de slovacul Kuciak. Mingea ajunge în corner. Min. 19 - Elevii lui Răzvan Lucescu nu se lasă şi se menţin în ofensivă. Kuciak nu a avut însă prea mult de lucru în ultimele minute. Jedrejczyk a primit şi el un cartonaş galben. Min. 15 - Dan Alexa primeşte cartonaşul galben pentru o tragere de tricou. Min. 11 - Rapid face legea la Varşovia. Polonezii nu au trecut de centrul terenului de minute bune. Min. 9 - Presiune la poarta polonezilor. Rapidiştii au fost aproape să deschidă scorul după o intervenţie slabă a portarului Kuciak, care a evoluat şi la FC Vaslui. Min. 5 - Duoă un start de partidă pe care l-a controloat, Rapid ratează o mare ocazie de gol prin Dan Alexa. Mijlocaşul giuleştenilor a trimis cu capul, puţin pe lângă poartă, după un corner. Min. 1 - A început meciul de la Varşovia. Atmosferă electrizantă în tribune. Legia: Kuciak - Jedrejczyk, Zewlakow, Wawrzyniak, Komorowski, Borysiuk, Vrdoljak, Rybus, Radovici, Zyro, Ljuboja Rezerve: Skaba, Inaki, Rzezniczak, Gol, Wolski, Ohayon, Kucharczyk

Rapid: Drăghia - Rui Duarte, M.Antonio, Burcă, Bozovici - Alexa, Herea, Teixeira - Cassio, Sburlea, Deac Rezerve: Straton - Ezequias, Oroş, Grigore, Grigorie, Apostol, Pancu