LIGA CAMPIONILOR. ŞOC în cea mai importantă competiţie intercluburi. Barcelona a fost ELIMINATĂ de Atletico Madrid. Se cunosc cele patru SEMIFINALISTE

Atletico Madrid a câştigat meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, cu FC Barcelona (scor 2-0), în returul "sferturilor" Ligii Campionilor şi s-a calificat în "careul de aşi".

Atletico Madrid a dat marea lovitură şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Miercuri, oamenii lui Diego Simone s-au impus pe "Vicente Calderon", scor 2-0, în confruntarea cu FC Barcelona, deţinătoarea trofeului. Golurile gazdelor au fost reuşite de Antoine Griezmann, în minutul 36 şi 88 - din penalty. În tur, catalanii se impuseseră cu scorul de 2-1.

În cealaltă partidă, Benfica Lisabona a remizat pe teren propriu, cu Bayern Munchen, scor 2-2. Golurile gazdelor au fost marcate de Raul Jimenz (27) şi Anderson Talisca (76), iar pentru munchenezi au punctat Arturo Vidal (38) şi Thomas Muller (52). În tur, Bayern câştigase cu 1-0.

Echipele calificate în semifinale sunt: Manchester City, Real Madrid, Atletico Madrid şi Bayern Munchen.