LIGA CAMPIONILOR. Bayern Munchen - FC Barcelona, 3-2. Catalanii vor juca în FINALĂ după o pauză de patru ani

FC Barcelona a pierdut, marți, meciul jucat la Munchen, cu Bayern, scor 2-3, dar a obținut biletele pentru finala Ligii Campionilor ce va fi găzduită de Munchen.

FC Barcelona a obținut calificarea în finala Ligii Campionilor după eșecul înregistrat, marți, cu Bayern Munchen, scor 2-3, datorită succesului consistent din tur, scor 3-0. Nemții au deschis scorul repede, în minutul 7, prin Benatia, dar Barcelona a condus la pauză după „dubla” lui Neymar (15 și 29). În partea a doua, Bayern a obținut o victorie de palmares, datorită golurilor lui Lewandowski (59) și Muller (74).

Astfel, Barcelona merge în finală, după o pauză de 4 ani. Ultima dată, catalnii au evoluat cu trofeul pe masă în 2011 și s-au impus în fața celor de la Manchester United, scor 3-1. Astăzi, în cealaltă semifinală, Real Madrid va evolua pe teren propriu cu Juventus Torino. În tur, italienii s-au impus cu scourl de 2-1.

În acest sezon, finala Ligii Campionilor se va disputa pe 6 iunie, la Berlin.