Liga Campionilor. Bayern Munchen a umilit-o pe Dinamo Zagreb cu 9-2. Celelalte rezultate

Sursa: Cont X Bayern Munchen

Bayern Munchen a realizat scorul primei etape a Ligii Campionilor la fotbal, în noul format, 9-2 cu Dinamo Zagreb, marţi seara, pe Allianz Arena.

În prima repriză s-au marcat doar trei goluri (3-0), iar repriza a doua a fost mult mai productivă, cu opt reuşite. Harry Kane a marcat de patru ori pentru bavarezi, trei dintre goluri fiind înscrise din punctul cu var. Michael Olise a reuşit o dublă, celelalte goluri ale gazdelor fiind semnate de Raphael Guerreiro, Leroy Sane şi Leon Goretzka.

Condusă la pauză la scor de forfait, campioana Croaţiei a înscris goluri în minute consecutive imediat după pauză, prin Bruno Petkovic (49) şi Takuya Ogiwara (50).

Campioana en titre, Real Madrid, a câştigat mai greu decât o arată scorul (3-1), pe Bernabeu, cu VfB Stuttgart. Şvabii şi-au creat mai multe ocazii şi mai clare în prima repriză, încheind cu o posesie superioară (52%-48%). Madrilenii au deschis scorul după doar 21 de secunde de la debutul reprizei secunde, prin Kylian Mbappe, din pasa lui Rodrygo. Stuttgart a egalat prin Deniz Undav (68), dar Antonio Rudiger (83), din centrarea lui Luka Modric, iar tânărul Endrick (18 ani) a debutat cu gol în Champions League.

Liverpool a câştigat pe San Siro, 3-1 cu AC Milan, după ce rossoneri au deschis scorul rapid, prin Christian Pulisic (3). Fundaşii Ibrahima Konate (23) şi Virgil van Dijk (41) au făcut ca la pauză ''cormoranii'' să aibă avantaj, iar maghiarul Dominik Szoboszlai (67) a parafat victoria oaspeţilor.

Sporting Lisabona a trecut de Lille cu 2-0, succes facilitat şi de faptul că francezii au evoluat în inferioritate numerică mai bine de o repriză.

Rezultate:

Juventus Torino - PSV Eindhoven 3-1 Au marcat: Kenan Yildiz 21, Weston McKennie 27, Nicolas Gonzalez 52, respectiv Ismael Saibari 90+3.

Young Boys Berna - Aston Villa 0-3 Au marcat: Youri Tielemans 27, Jacob Ramsey 38, Amadou Onana 86.

AC Milan - Liverpool 1-3 Au marcat: Christian Pulisic 3, respectiv Ibrahima Konate 23, Virgil van Dijk 41, Dominik Szoboszlai 67.

Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2 Au marcat: Harry Kane 19 - penalty, 57, 73 - penalty, 78 - penalty, Raphael Guerreiro 33, Michael Olise 38, 61, Leroy Sane 85, Leon Goretzka 90+2, respectiv Bruno Petkovic 49, Takuya Ogiwara 50.

Real Madrid - VfB Stuttgart 3-1 Au marcat: Kylian Mbappe 46, Antonio Rudiger 83, Endrick 90+5, respectiv Deniz Undav 68.

Sporting Lisabona - Lille 2-0 Au marcat: Viktor Gyokeres 38, Zeno Debast 65. Cartonaş roşu: Angel Gomes (Lille) 40.