LIGA CAMPIONILOR. Atletico Madrid - Barcelona 1-0, Bayern Munchen - Manchester United, 3-1. Diego Simeone scrie istorie și doboară un COLOS!

Atletico a dat lovitura și a eliminat cea mai mare echipă din istoria fotbalului.

Atletico Madrid s-a calificat, miercuri, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a depășit, pe teren propriu, pe FC Barcelona, scor 1-0. Gazdele s-au impus datorită golului marcat de Koko, în minutul 5. În tur, cele două echipe din Spania remizaseră, pe „Nou Camp”, scor 1-1. Atletico va juca în penultimul act al competiției după o pauză de 40 de ani, iar Barcelona, pentru prima dată în ultimii 7 ani nu va juca în această fază a Ligii Campionilor.

La Munchen, Bayern a eliminat-o pe Manchester United, așa cum era de așteptat. După o primă repriză albă, englezii au deschis scorul prin Evra (57), dar câștigătoarea de anul trecut a competiției a egalat prin Mandzukici (59). Lucrurile au revenit la normal după golurile lui Muller (68) și Robben (76). Atletico și Bayern merg în semifinale alături de Chelsea și Real Madrid.