Liga Campionilor. Atalanta uimește din nou. Jose Mourinho, umilit de „un copil”

Atalanta și Leipzig s-au calificat în „sferturile” Ligii Campionilor, după ce au trecut de Valencia și Tottenham

Atalanta s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a câștigat pe terenul Valenciei, scor 4-3. Pentru italienii a punctat un singur jucător: Josip Ilicici (3 și 43 - ambele din penalty, 71 și 82), pentru spanioli au marcat Kevin Gameiro (21 și 51) și Ferran Torres (67). Meciul s-a disputat fără spectatori și a fost arbitrat de Ovidiu Hațegan. În tur, Atalanta s-a impus cu 4-1.

Tottenham, echipa lui Jose Mourinho, a fost eliminată de Leipzig. După ce nemții au câștigat în deplsare, scor 1-0, s-au impus și pe teren propriu, scor 3-0 (Marcel Sabitzer - 10 și 21 și Emil Forsberg - 87). Mourinho a fost ridiculizat de Julian Nagelsmann, antrenorul - minune al lui Leipzig, în vârstă de 32 de ani.