Klaus Iohannis nu mai vrea locuința din Primăverii. Unde se va muta președintele, după plecarea de la Cotroceni
- Raluca Dan
- 12 februarie 2025, 08:50

Tanczos Barna, minsitrul Finanţelor Publice, a susținut că, din informațiile pe care le are, președintele demisionar Klaus Iohannis urmează să ceară o locuință la care are dreptul, în calitate de fost șef de stat. Totodată, acesta a precizat că locuința respectivă nu va fi cea din cartierul Primăverii, despre care s-a discutat în spațiul public că ar fi fost pregătită pentru fostul președinte și în care au fost investițe mai multe milioane de euro.
Președintele demisionar nu alege locuința din cartierul Primăverii
„Din câte ştiu s-a luat o decizie inclusiv din partea domnului preşedinte Iohannis şi va solicita o altă locaţie, nu locaţia respectivă, cea din Primăverii care a fost... nu aceea”, a precizat ministrul Finanţelor la Euronews România, marţi seară.
De asemenea, acesta a susținut că nu știe ce locuință va cere Klaus Iohannis.
„Nu m-a interesat, nici nu este problema mea unde va sta domnul Iohannis, dar, din câte ştiu, s-a luat o decizie şi locaţia aceea nu o să mai fie locaţia oferită domnului Iohannis ca fost preşedinte al României”, a continuat Tanczos Barna.

Tanczos Barna. Sursa foto: Facebook
Iohannis nu ar fi fost deranjat dacă era demis prin referendum
Întrebat dacă, în cazul în care Klaus Iohannis ar fi fost demis prin referendum în urma suspendării de către Parlament, acesta ar fi pierdut privilegiile acordate foștilor președinți ai României, ministrul Finanțelor a susținut că nu crede că acesta ar fi fost foarte afectat de situație.
„Nu cred că l-ar fi afectat pe domnul Iohannis acest lucru (începerea procedurii de suspendare – n.r.), dar sincer să vă spun, nici nu am analizat aspectele juridice din acest punct de vedere”, a încheiat minsitrul Finanțelor.
Drepturile cu care a rămas
Demisia lui Klaus Iohannis nu îi va afecta drepturile, spre deosebire de o eventuală suspendare din funcție inițiată de Opoziție. Acesta va primi o indemnizație de fost președinte în valoare de 12.000 de lei pe lună, va beneficia de locuință de protocol și de protecție permanentă din partea SPP, în plus față de pensia de profesor și primar.
Conform declarației de avere, Klaus Iohannis deține trei apartamente și două case în Sibiu, care îi dau 80.000 de lei pe an din chirii. În prezent, Fiscul îl poate executa silit pentru un prejudiciu de peste 225.000 de euro, rezultat din încasarea unor chirii necuvenite după pierderea unei locuințe în instanță.