Jocurile Olimpice de la Paris, 4 august. Competițiile în care concurează sportivii români. Bianca Ghelber, în finală. Update

Jocurile Olimpice de la Paris. Sursa foto: Facebook

Update: Bianca Ghelber s-a calificat în finala de la aruncarea ciocanului de pe locul al 11-lea. Sportiva „tricoloră” a fost în grupa A, unde a încheiat pe locul 5 cu 71.42 metri, obținuți la prima aruncare.

Ea a terminat pe locul 6 la Tokyo, acolo unde a reușit și cea mai bună performanță, 74.18 metri.

Paris. Jocurile Olimpice au intrat într-o nouă zi. Duminică, sportivii români vor concura în competițile de atletism, dar și de yahting, conform programului stabilit de organizatori.

Două sportive din Team România intră în calificări în probele de atletism, duminică 4 august. Este vorba despre Bianca Ghelber, campioană continentală la aruncarea ciocanului, și Stella Rutto, locul 4 la Europene. Navigatoarea română Ebru Bolat va intra în competiție în proba feminină de dinghy a concursului de yachting

Probe de atletism la Jocurile Olimpice

Două sportive românce vor concura duminică în rundele preliminare ale intrecerilor de atletism. La Jocurile Olimpice de la Paris, Stella Rutto va concura în seria a treia a probei de 3.000 de metri cu obstacole. Sportiva româncă a realizat un timp de 9:22,36 la Campionatele Europene de atletism din iunie. Proba româncei este programată pentru ora 11.05. Primele cinci atlete clasate în cele trei serii se califică pentru finala probei.

Stella Rutto Sursa foto: Facebook

Bianca Ghelber, va intra în calificări, în grupa A, la aruncarea ciocanului feminin, de la ora 11.20. În finală se califică toate sportivele care ating baremul de 73,00 m sau primele 12 în ordinea rezultatelor.

Bianca Ghelber participă pentru a patra oară la Jocurile Olimpice, după 2008, 2012 și 2020. Ea a reușit cel mai bun rezultat la Tokyo, când a ocupat locul al șaselea în competiție. În 2022, sportiva româncă a obținut aurul european. Anul acesta, ea a înregistrat cel mai bun rezultat, 74,06 m, la concursul Kip Keino Classic din Nairobi (Kenya).

Bianca Ghelber Suras foto: Facebook

Ebru Bolat intră în cursele șapte și opt la dinghy

Navigatoarea Ebru Bolat a încheiat ziua de sâmbătă, la Jocurile Olimpice, pe locul 19 în proba feminină de dinghy a concursului de yachting. Ea a început ziua de pe locul 30 în clasament, dar a navigat foarte bine în cursa a patra, ocupând locul 5. În următoarea cursă, cea de-a cincea a luat locul 14 iar cursa a șasea a ocupat locul 21.

Duminică românca va concura în alte două curse, în cadrul probei dinghy, cele cu numărul 7 şi 8. Luni sunt programate ultimele două probe, la finalul cărora se va stabili cine va intra în luta pentru medalii.

Competiția de dinghy este programată să înceapă la ora 14.35, în ziua a noua de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ebru Bolat Sursa foto: Facebook

România ocupă locul 12 la medalii la Jocurile Olimpice

Team Romania ocupă locul 12 în clasamentul pe medalii la competițiile organizate în cadrul Olimpiadei de la Paris. Sportivii tricolori au obținut tri medalii de aur, trei de argint şi una de bronz după opt zile de competiții.

Până sâmbătă, lider în clasamentul de la Jocurile Olimpice este China, cu 37 medalii. Sportivii chinezi au obținut 16 medalii de aur, 12 de argint şi nouă de bronz. Pe locul secund se clasează Statele Unite, cu un total de 61 de medalii, dintre care 14 de aur, 24 de argint şi 23 de bronz.

Franţa, țara gazdă a cucerit un total de 41 de medalii și se clasează pe locul al treilea în competiție. Francezii au 12 medalii  de aur, 14 de argint şi 15 de bronz.

Australia este pe locul 4, cu 27 de medalii (12 aur, 8 argint, 7 bronz), urmată de Marea Britanie cu 33 de medalii (10 aur, 10 argint, 13 bronz). Cu două medalii de bronz, ambele la judo, Republica Moldova este pe locul 54, la egalitate cu Tadjikistan şi Taiwan.