Incendii devastatoare în stânga Nistrului. Sute de hectare de vegetație, cuprinse de flăcări

Incendii devastatoare în stânga Nistrului. Sute de hectare de vegetație, cuprinse de flăcăriIncendii de vegetație. Sursa foto: facebook / Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă

Republica Moldova. Incendii devastatoare în stânga Nistrului. Sute de hectare de vegetație au ars noaptea trecută. Potrivit informațiilor preliminare, 100 de hectare de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări. Este vorba despre o suprafață colosală. Pentru comparație, orașul Iași se întinde pe o suprafață de 90 de hectare. Potrivit presei din stânga Nistrului, la fața locului au intervenit 4 echipaje care au reușit să lichideze incendiul.

incendiu

sursa foto: dse.md

Incendiile masive au distrus zeci de hectare de vegetație

În ultima săptămână, mai multe incendii masive de vegetație au avut loc pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Unul dintre ele s-a produs chiar în Lunca Prutului, din raionul Cahul. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, peste 10 hectare de stufăriș au fost mistuite de flăcări, iar pompierii au luptat la lichidarea incendiului mai bine de 9 ore.

Un alt incendiu devastator a avut loc la Palanca, raionul Ștefan Vodă. Un hectar de stuhăriș a fost cuprins de flăcări. Din fericire, pompierii au reușit să-l lichideze la timp, pentru a evita extinderea acestui și pe alte suprafețe.

Amenzi pentru usturătoare pentru incendierea vegetației uscată

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atenționează despre pericolul izbucnirii incendiilor de vegetație. Astfel, persoanele care aprind vegetația uscată, stuhărișul sau gunoiul menajer riscă amenzi. Potrivit Codului contravențional al Republicii Moldova, făptașii riscă amenzi usturătoare. E vorba de sancțiuni în mărime de la 10 000 până la 15 000 de lei. Totodată, aceștia se pot alege și cu până la 60 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității.

Pompierii îndeamnă populația să nu fie indiferentă, iar atunci când observă incendiile de vegetație, să apeleze imediat la 112. Totodată, oamenii pot încerca să stingă focarele cu utilaje de primă intervenție. De la începutul anului, au fost înregistrate peste 500 de incendii, care au distrus 1 600 de hectare de vegetație, cu 20 la sută mai mult decât anul trecut.