Cele mai importante momente din ligile europene de fotbal. Performanțele puștiului minune de la Barcelona

Echipele de top din Europa. Sursă foto: Reddit

A fost un weekend de succes pentru cele mai mari echipe de fotbal europene. Astfel, sezonul intern a reînceput după o scurtă pauză internațională.

Printre cele mai importante momente s-au numărat o performanță remarcabilă a puștiului minune al Barcelonei, Lamine Yamal. De asemenea, a fost înregistrat un alt hat-trick al atacantului lui Bayern Munchen, Harry Kane. Kylian Mbappe a marcat un gol spectaculos pentru Real Madrid.

Puștiul minune din LaLiga

Tânărul de 17 ani este, fără îndoială, cel mai interesant talent emergent din fotbalul mondial. El și-a continuat forma strălucită în victoria cu 4-1 a Barcelonei împotriva echipei Girona, duminică.

LaLiga 2024-2025. Sursă foto- wikipedia

Adolescentul a marcat de două ori în prima repriză, ajungând la trei goluri și patru pase decisive în La Liga în această campanie, pentru a pune Blaugrana pe drumul său, înainte ca Dani Olmo și Pedri să adauge la suferința Girona.

Barcelona a primit câteva vești proaste după meci, când s-a confirmat că Olmo a suferit o accidentare la tendon și va fi indisponibil pentru patru până la cinci săptămâni.

Barca a câștigat toate cele cinci meciuri de campionat din acest sezon și are patru puncte avans față de cele mai apropiate rivale.

Los Blancos sunt una dintre cele trei echipe aflate la doar patru puncte în spatele liderului campionatului, iar echipa lui Carlo Ancelotti a menținut presiunea cu o victorie cu 2-0 în deplasare la Real Sociedad, sâmbătă.

Vedetele madrilene Mbappe și Vinicius Jr. și-au împărțit responsabilitatea de a executa penalty-urile, transformând fiecare câte o lovitură de pedeapsă în repriza a doua pentru a obține victoria.

Bayern Munchen strălucește în Bundesliga

În altă parte în ligile europene de fotbal, Kane, fostul star al lui Tottenham, și-a continuat startul impresionant în noua campanie cu încă un hat-trick în tricoul lui Bayern Munchen.

Emblema Bundesliga. Sursă foto- wikipedia

Englezul a fost într-o formă letală, iar Bayern a învins Holstein Kiel cu 6-1 sâmbătă, continuându-și începutul perfect de sezon.

Primul gol al gigantului german a venit după doar 15 secunde, Kane trimițând mingea cu capul în calea lui Jamal Musiala, care a marcat cel mai rapid gol în deplasare al lui Bayern din istoria Bundesligii.

Kane a înscris apoi de două ori într-o primă repriză dominantă, înainte de a-și completa hat-trick-ul cu un penalty în ultimul minut. Acesta a fost al cincilea hat-trick al jucătorului în vârstă de 31 de ani în doar 35 de meciuri în Bundesliga.

Bayern ocupă acum primul loc în Bundesliga, cu două puncte avans față de Borussia Dortmund și RB Leipzig. Bayer Leverkusen, campioana în exercițiu a ligii, este pe locul cinci. Asta după ce a pierdut unul dintre cele trei meciuri disputate până acum.

Echipele europene de top din Serie A

În Italia, Napoli și-a continuat startul bun în noua campanie cu o victorie cu 4-0 în fața lui Cagliari.

Serie A. Sursă foto- wikipedia

Golurile marcate de Giovanni Di Lorenzo, Khvicha Kvaratskhelia, Romelu Lukaku și Alessandro Buongiorno au asigurat a treia victorie consecutivă a lui Napoli în campionat, o serie în urma căreia echipa lui Antonio Conte ocupă primul loc în Serie A.

Inter Milano și Juventus au remizat în acest weekend, rezultate care le fac să coboare sub napoletani în clasament.

Victorii peste Victorii în Premier League

În Anglia, Manchester City și-a continuat recordul de 100% cu o victorie în retur împotriva lui Brentford, sâmbătă.

Premier League. Sursă foto- facebook

Campioana în exercițiu a fost condusă după doar 23 de secunde. Cu toate acestea, Erling Haaland a marcat două goluri pentru a asigura victoria cu 2-1.

Norvegianul a fost foarte aproape de a înscrie un nou hat-trick pentru club. De asemenea, se poate lăuda cu nouă goluri în primele patru meciuri de campionat din acest sezon.

Între timp, Arsenal a ținut pasul cu o victorie muncită de 1-0 împotriva rivalei locale Tottenham. Derby-ul a avut loc în nordul Londrei, duminică. Fundașul Gabriel a marcat golul victoriei cu o lovitură de cap puternică. De asemenea, Gunners au trecut pe locul doi, la doar două puncte în spatele lui City.