Ilie Bolojan vizează pensiile speciale ale magistraților. Sistemul judiciar, în pragul unui posibil colaps
- Antonia Hendrik
- 4 iulie 2025, 21:32

Ilie Bolojan a anunțat că problema pensiilor speciale, mai ales cele ale magistraților, va fi abordată în următoarele etape ale reformei fiscale, cel târziu în al doilea sau al treilea pachet legislativ.
Declarațiile premierului , făcute la un post de televiziune, au stârnit un val de reacții, fiind considerate de unii drept un potențial factor destabilizator pentru sistemul judiciar din România.
Ilie Bolojan, despre inechitățile din sistem
Premierul a subliniat că România se află într-o situație unică la nivel internațional, fiind, potrivit lui, singura țară în care judecătorii se pensionează, în medie, la vârsta de 48 de ani, beneficiind de pensii de aproximativ 5.000 de euro lunar. Această realitate, spune Bolojan, este inacceptabilă din perspectiva echității sociale și a sustenabilității bugetare.
Ilie Bplojan a mai declarat că această situație „nu mai poate continua”. Nu este doar o chestiune de obligație față de Comisia Europeană în contextul PNRR, ci o necesitate pentru societatea românească. Mai mult, Bolojan a precizat că „nu putem vorbi de justiție socială când unii ies la pensie la 48 de ani, iar majoritatea cetățenilor o fac la 65”.
Premierul a pledat pentru reformă care să corecteze aceste inechități
Bolojan a criticat faptul că sistemul actual îi determină pe magistrați să iasă din activitate în plină maturitate profesională, în loc să valorifice experiența acumulată pe o perioadă mai lungă. Premierul a pledat pentru o reformă care să corecteze această inechitate, considerând că prelungirea duratei de activitate ar aduce beneficii întregului sistem de justiție.
Totuși, intenția Guvernului de a modifica regulile de pensionare într-un termen scurt poate avea efecte imediate și grave. O eventuală majorare rapidă a vârstei de pensionare i-ar putea determina pe numeroși magistrați să se retragă din sistem înainte ca legea să intre în vigoare.
În contextul în care cei mai mulți dintre aceștia activează în instanțele superioare – Curtea Supremă și curțile de apel – un val masiv de pensionări ar risca să blocheze activitatea judiciară.
Ilie Bolojan critică derapajele salariale din companiile de stat
Ilie Bolojan trage un semnal de alarmă cu privire la modul în care sunt gestionate unele companii de stat. Acesta acuză lipsa unor reguli clare și aplicabile, care a condus la situații în care directorii și consiliile de administrație și-au atribuit remunerații excesive, fără să livreze performanță reală.
Premierul a mai subliniat faptul că multe dintre aceste companii continuă să fie ineficiente, în ciuda salariilor mari acordate conducerii, iar aceste probleme se perpetuează și cu ajutorul complicității clasei politice, care a tolerat aceste practici.
Pentru a remedia situația, liderul liberal propune modificarea legislației și reglementărilor privind funcționarea companiilor de stat, dar subliniază că procesul va fi unul de durată. El amintește că, pe lângă controlul guvernamental, instituții precum Curtea de Conturi ar trebui să își intensifice rolul în supravegherea modului în care sunt gestionate fondurile publice, a concluzionat premierul în interviul acordat pentru stirileprotv.ro.