Halterofilul Marin Robu, locul al 4-lea la Jocurile Olimpice de la Paris. Federația de la Chișinău face contestație

sursa: Facebook

Jocurile Olimpice, Halterofilul Marin Robu (89 de kilograme), reprezentant al Republicii Moldova la Olimpiada găzduită de Paris, s-a clasat pe locul al 4-lea, cu un rezultat total de 383 de kilograme.

Sportivul a ratat podiumul, pentru că a fost depășit în clasament de următorii concurenți: bulgarul Karlos May Nasar (404 kg), columbianul Yeison Lopez (390 kg) și de italianul Antonio Pizzolato (384 kg).

Locul 4 pentru Marin Robu la Jocurile Olimpice. Oficialii Federației de Haltere de la Chișinău vor să depună o contestație

Dar, reprezentanții Federației de Haltere din Republica Moldova au anunțat că vor depune o contestație, după acest concurs. Nemulțumirea este legată de o decizie luată de arbitrii, care au acordat o ridicare greșită concurentului direct și locul 3, respectiv, medalia de bronz a fost oferită sportivului din Italia.

Oficialii forului de la Chișinău au spus că Marin Robu a completat prima probă - smuls, în limitele categoriei de până la 89 kg, ridicând 175 kg și astfel, obținând locul 3 în clasamentul provizoriu și locul 2 la proba aruncat, ridicând 208 kg. Cu un total de 283 kg, Marin s-a clasat pe locul 3, conform radiochisinau.md.

Marin Robu a participat și la Olimpiada găzduită de capitala Japoniei, Tokyo, în anul 2021 și s-a clasat pe poziția a 8-a.

Medalie de argint câștigată la Paris de luptătoarea Anastasia Nichita

În altă ordine de idei, luptătoarea Anastasia Nichita, în vârstă de 25 de ani, a reușit o mare performanță la Olimpiadă și a adus o medalie de argint pentru Republica Moldova.

Calificată în finală, ea a cedat în disputa cu japoneza Tsugumi Sakurai, care a câștigat astfel medalia de aur.

Anastasia a trecut în penultimul act al turneului de Kexin Hong, reprezentat Chinei. În sferturile de finală o depășise pe brazilianca Giullia Penalber, pe care a învins-o fără mari probleme, cu scorul de 5-0.

În optimile de finală reprezentanta Republicii Moldova, unul dintre cei mei valoroși sportivi ai țării, a trecut de Sandra Paruszewski, luptătoare din Germania, pe care a învins-o detașat, cu scorul de 9:0.