Halep a învins-o pe Begu în semifinalele de la Praga. Peste cine va da în finala din Cehia

Simona Halep a reușist, sâmbătă, să se califice în finala turneului WTA de la Praga, după ce a dispus de Irina Begu, în minimum de seturi.

Simona Halep, locul 2 WTA, principala favorită a turneului, a obţinut victoria după o oră şi 31 de minute, în duelul din semifinale cu compatrioata Irina Begu (82 WTA), scor 7-6 (3), 6-3.

Astfel, Halep a bifat cea de-a șaptea victorie în fața prietenei sale, din tot atâtea confruntări.

Primul set a fost unul echilibrat în prima sa jumătate, după care Begu a făcut un break şi s-a desprins la 5-3. Halep a revenit şi a egalat, 5-5, iar apoi cele două au ajuns în tiebreak, unde Halep s-a impus clar, cu 7-2.

În setul al doilea, Halep a dominat şi a condus cu 2-0 şi 3-1, Begu a egalat, 3-3, dar fostul lider mondial a înclinat balanţa, impunându-se cu 6-3.

În cele şapte dueluri dintre Halep şi Begu, Irina a câştigat un singur set, în 2016, în sferturi la Madrid, cu 6-0.

Begu s-a calificat, sâmbătă, în semifinale, după 6-2, 4-6, 6-2 cu spaniola Sara Sorribes Tormo, meci continuat de joi seara, informează Agerpres.

Primul set a fost unul care se putea încheia altfel, Irina a condus cu 6-5, după care Begu a cerut un time-out medical. „Cred că da, m-a ajutat acel moment, mai ales că ea a jucat foarte bine, a dat dovadă de cel mai bun tenis al ei. Dar, era și obosită.

N-a fost un supermeci, dar pentru mine este foarte dificil să evoluez contra unei alte românce. Probabil că a fost și mai obosită decât mine în setul al doilea, uneori e bine să joci meciuri mai lungi, alteori nu, dar e bine că s-a terminat așa.

E primul meu turneu după pauză și am un sentiment plăcut”, a spus Simona, după victoria cu Irina Begu.

Finală de foc pentru Halep

În ultimul act al turneului de la Praga, Simona Halep se va duela cu belgianca Elise Mertens, a treia favorită, care a dispus de Kristyna Pliskova (Cehia), cu 7-5, 7-6 (4).

„Orice finală este dificilă, nu contează ce a fost în trecut, contează doar ce va fi mâine.

O să dau tot ce am mai bun, vreau să câștig, dar nu va fi ușor. Vreau să mă recuperez și să mă bucur pentru faptul că voi juca o nouă finală”, a mai spus Halep.

Partida dintre Simona Halep și Elise Mertens se va disputa duminică, 16 august, de la ora 14:30, în direct la Digi Sport, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.