Gloria, mai dura ca Otelul

Formatia antrenata de Ioan Sabau a invins ieri Otelul, scor 2-1, si a egalat la puncte Rapidul. Echipa din Galati n-a obtinut in acest sezon nici un punct in deplasare.

Gloria Bistrita continua parcursul bun din actualul sezon.

Ardelenii au castigat ieri, cu 2-1, in fata echipei Otelul Galati si au egalat la puncte Rapidul. Golurile gazdelor au fost reusite de Coroian (minutul 20) si Lucian Parvu (minutul 51), in timp ce reusita oaspetilor a apartinut lui Sergiu Costin (minutul 22).

Desi are cel mai mic buget din Liga I, formatia bistriteana a acumulat mai multe puncte decat granzii Dinamo si Steaua. Meritul principal pentru obtinerea acestor rezultate il are antrenorul Ioan Sabau, care este dorit de echipele bucurestene.

In campionatul trecut (pe 18 aprilie), Otelul a castigat cu 2-1 pe terenul celor de la Gloria, motiv pentru Sabau sa se planga pentru prima oara de valoarea lotului.

Sergiu Costin, fostul jucator al bistritenilor, era ieri dezamagit de rezultatul partidei. „Imi pare rau ca am pierdut. E pacat ca nu putem obtine puncte in deplasare. Avem ghinion”, a declarat actualul fotbalist de la Otelul.

La partida Gloria - Otelul au asistat aproximativ 1.000 de spectatori, printre acestia aflandu-se si 60 de detinuti de la penitenciarul din Bistrita.

Galeria echipei-gazda, formata din 50 de fani, a parasit stadionul la cinci minute dupa inceperea meciului. Suporterii au protestat astfel fata de decizia conducerii clubului de a nu le permite accesul la peluza, acolo unde a fost directionata galeria venita de la Galati.

LIGA I

GLORIA BISTRITA - OTELUL.......................................2-1 Marcatori: Coroian (20), L. Parvu (51) / S. Costin (20)

GLORIA: Tatarusanu 4 - D. Matei, Abrudan 6, Sepsi 5, L. Turcu 5 - Caju 5 (46, Bad 5), Nalati 6 (89, Hazdibulici), Dumitra 6, L. Parvu 6 - Coroian 6, Tilinca 5. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

OTELUL: Kouha 5 - Sarghi 5, Nogo 5 (57, Brujan 5), Jelev 5, Semeghin 5 (82, Elek) - Gado 5 (68, S. Ilie 4), S. Costin 6, D. Stan 5, Iorga 5 - Paraschiv 5, E. Jula 4. Antrenor: Petre Grigoras

Stadion: „Gloria”, Bistrita; Spectatori: 1.000; Arbitri: I. Kovacs 6 - N. Marodin 7, D. Mudura 7