Gloria Buzău, prima victorie în Superligă cu o remontada spectaculoasă la Iași

Poli Iași-Gloria Buzău. Foto: Facebook /Poli Iași

Iași. Gloria Buzău a înregistrat o victorie remarcabilă în fața celor de la Poli Iași, scor 2-1, marcând prima lor victorie în Superligă. Eroul meciului a fost Ricardo Matos, care a înscris ambele goluri ale echipei oaspete.

Gazdele au deschis scorul

Poli Iași a preluat conducerea în minutul 29 prin golul lui Alin Roman, care a marcat dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri.

În minutul 45+6, Alin Roman a ratat un penalti, conform News.ro.

În 10 minute Gloria Buzău și-a asigurat victoria

În ciuda inițiativei echipei gazdă, prima repriză s-a încheiat cu scorul egal 1-1, după ce Ricardo Matos a înscris dintr-o "foarfecă" spectaculoasă în minutele de prelungire (45+12).

Repriza a doua a fost dominată de Gloria Buzău, care a intrat pe teren cu o determinare sporită. Ricardo Matos a marcat din nou în minutul 52, profitând de o respingere nefericită a portarului advers.

Poli Iași a încercat să revină, dar nu a reușit să mai marcheze, în ciuda ocaziilor avute de Teixeira.

Echipe:

Poli Iaşi: Ailenei – Todoroski (Teixeira ’72), Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas – A. Roman (Moreira da Silva ’86), Bordeianu, Itu (Miskovic ’56), Stefanovici (Tănasă ’72) – Harrison, Tailson (V. Gheorghe ’46). Antrenor: Tony Da Silva.

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – C. Traore (Al. Stan ’46), Prejmerean (Canadija ’72), Akhmatov, Tescan (Dumitru ’72) – Ricardo Matos (Budescu ’84), Işfan (Pîrvulescu ’84). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Cartonaşe galbene: Tailson ’12, Tănasă ’89 / Turda ’46, Dobrosavlevici ’59, Tescan ’71, Prejmerean ‘71

Arbitri: Iulian Dima – Mircea Mihail Grigoriu, Mihăiţă Necula – Cristian Moldoveanu

Arbitri VAR: Cristina Trandafir, Alexandru Filip

Observator: Liviu Ciubotariu

Marcatori: Alin Roman (29) / Ricardo Matos (45+12, 52)

Spectatori: 3.877

Absențe notabile: De la Poli Iași au lipsit portarul Jesus Fernandez și mijlocașul central Julian Marchioni, în timp ce Alexandru Ișfan, împrumutat de la Universitatea Craiova, a debutat pentru Gloria Buzău.