Ghinion cumplit pentru Simona Halep în semifinalele turneului de la Roma

Muguruza a învins-o pe Victoria Azarenka (locul 14 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4. și se va duela cu Simona Halep pentru un loc în marea finală de la Roma.

Simona Halep, numărul doi în clasamentul WTA a  jucat împotriva kazahei Iulia Putințeva în sferturile de finală ale turneului pe zgură de la Roma.

Iulia Putințeva ocupă locul 30 WTA. Cele două jucătoare de tenis au mai avut ocazia să se dueleze în acest an, la Australian Open.

Iulia Putințeva, victorie surprinzătoare

Viitoarea adversară a Simonei Halep a produs surpriza. Ea a învins-o în trei seturi pe conaționala Elena Rîbakina , care ocupă locul 18 WTA, cu scorul de 4-6, 7-6 (3), 6-2. Partida a durat două ore și 42 de minute de joc.

Cu cine a jucat Simona Halep

Simona Halep, numărul doi în clasamentul WTA, a jucat împotriva kazahei Iulia Putințeva în sferturile de finală ale turneului pe zgură de la Roma. Iulia Putințeva ocupă locul 30 WTA. Cele două jucătoare de tenis au mai avut ocazia să se dueleze în acest an, la Australian Open.

Iulia Putințeva are 25 de ani. Aceasta ajunge în premieră în sferturile de finală ale turneului de la Roma.

Simona Halep și Iulia Putințeva s-au mai înfruntat o singură dată

Simona Halep a câștigat rapid cu scorul 6-1, 6-4, în turul trei. Astăzi, Simona Halep a învins-o în optimi pe ucraineancă Dayana Yastremska (locul 29 WTA), cu scorul de 7-5, 6-4. Meciul dintre Simona Halep și Iulia Putințeva a avut  loc sâmbătă.Simona Halep s-a calificat sâmbătă în semifinalele turneului WTA de la Roma, după ce kazaha Iulia Putinţeva a abandonat la scorul de 6-2, 2-0 pentru jucătoarea din România.

Românca, finalistă la Roma în 2017 şi 2018, şi-a asigurat un cec de 80.000 de euro şi 350 de puncte WTA.

În semifinale, Simona Halep o va înfrunta pe  spaniola Garbine Muguruza (26 ani, 17 WTA), care a mai învins-o de câteva ori în meciuri foarte importante.

Turneul WTA de la Roma este dotat cu premii totale de 2.098.290 dolari

Simona Halep are 28 de ani. Ea speră să câștige în premieră turneul de la Roma, după finalele pierdute în 2017 și 2018, potrivit realitateasportiva.net.